Jesteś na: Strona główna / Działalność Muzeum / Recepta na wiedzę / W kręgu arystokracji

W kręgu arystokracji

  • Znaleziono 17 wiadomości.

  • 1
  • 2
Romantyczne pejzaże Antala Ligetiego w Zamku pszc

Na wystawie światowej w Wiedniu uwagę pszczyńskiego księcia zwrócił obraz „Groby w Libanie”, ukazujący położone w wysokich górach, na tle rozświetlonego blaskiem skalistego wąwozu, pozostałości grobów, wokół których snują się hieny. Magnat nabył płótno do swojej rezydencji w Pszczynie, ale na tym jego kontakty z artystą się nie zakończyły.

Erdmann II Promnitz

Na długiej liście panów i książąt pszczyńskich spotykamy wielu uzdolnionych zarządców majątku, ambitnych żołnierzy, sprawnych administratorów, czy też wprowadzających innowacje techniczne pierwszych przemysłowców. Natomiast jeżeli zainteresujemy się mecenatem artystycznym odkryjemy spis wyraźnie skromniejszy, na którym chlubnym i wybijającym się przykładem jest niewątpliwie osoba hrabiego Erdmanna II Promnitza.

Lady Hamilton

Na temat jej życia powstało wiele biografii, opracowań oraz plotek. Wzdychał do niej Johann Wolfgang Goethe. Pozowała francuskiej portrecistce Élisabeth Vigée Le Brun, sportretowali ją także angielski malarz Joshua Reynolds i miniaturzysta Richard Cosway. Była muzą George’a Romneya, którego fascynacja portretowaną graniczyła niemal z obsesją.

Christine Henriette von Hochberg. Portret damy

O nietuzinkowej urodzie hrabiny niewątpliwie świadczy portret znajdujący się w zbiorach Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Został namalowany w 1762 r. wraz z portretem jej męża, Hansa Heinricha V, przez F.W. Hoepffnera, zapewne z okazji zaślubin pary. Osoba artysty nie jest bliżej znana, ale można przypuszczać, że był on związany z dworem Stolbergów, ponieważ spod jego pędzla wyszły portrety także innych członków tego rodu.

Adelheid była osobą udzielającą się charytatywnie i społecznie. Z jej inicjatywy w 1848 r. budynki kurortu w Czarkowie zostały zaadoptowane na potrzeby sierocińca dla około 150 dzieci chorych na tyfus. Para książęca miała też wesprzeć budowę wieży kościoła rzymskokatolickiego w Pszczynie.

Ida i Adelheid z domu Stechow - dwie siostry, dwie

6 czerwca 1832 r. hrabia stanął na ślubnym kobiercu z urodzoną 25 (lub 15) marca 1811 r. Idą Philippiną Ottilią von Stechow, najmłodszą córką królewskiego pułkownika Friedricha Ludwiga von Stechow z Kotzen i baronówny Karoline z domu von der Reck.

Księżna Daisy jako młoda matka w obiektywie Ali

W czasach młodości księżnej Daisy von Pless liczyły się w Londynie dwa uniwersalne studia fotograficzne: Bassano i Lafayette. Rodzina Daisy korzystała z usług tego ostatniego. Większość znanych nam portretów jej rodziców, rodzeństwa i jej samej zostało wykonanych przez Lafayette’a. To właśnie u niego księżna odbyła dwie sesje zdjęciowe w 1898 i 1901 roku, które zaowocowały dzisiaj już ikonicznymi portretami.

  • 1
  • 2