Jesteś na: Strona główna / Wystawy / Wystawy stałe / Galeria Portretów. W kręgu wolnych panów, hrabiów i książąt pszczyńskich

Galeria Portretów. W kręgu wolnych panów, hrabiów i książąt pszczyńskich

Wystawa nawiązuje w swej formie do dawnych galerii przodków urządzanych w wielkopańskich rezydencjach w celu demonstrowania „starożytności” rodu, dynastycznej dumy, ciągłości tradycji domu oraz powiązań  ze znaczącymi rodzinami. Po raz pierwszy jest na niej prezentowana należąca do Muzeum Zamkowego w Pszczynie wyjątkowa kolekcja portretów ocalonych w okresie powojennym przed rozproszeniem i zniszczeniem. Dzieła ukazują członków trzech rodów panujących w Pszczynie od poł. XVI w. po I poł. wieku XX – Promnitzów, Anhaltów oraz Hochbergów, a także osoby z nimi skoligacone. Wystawa pozwala nie tylko prześledzić skomplikowane związki genealogiczne arystokracji środkowoeuropejskiej, ale także przeobrażenia, jakim podlegało europejskie malarstwo portretowe, przede wszystkim śląskie i niemieckie, od czasów renesansu po I trzydziestolecie XX w.

W trzech zabytkowych wnętrzach zamku pszczyńskiego zgromadzono ponad 60 olejnych obrazów, w tym dzieła uznanych niemieckich, angielskich czy polskich portrecistów. Uzupełniają je grafiki, rzeźby i inne eksponaty. Przestronne komnaty z zabytkowymi boazeriami, sztukateriami, piecami, żyrandolami, bogata oprawa okien, sposób rozmieszczenia obrazów oraz opisy nieingerujace w aranżacje ścian mają wywoływać wrażenie obcowania z typową XIX-wieczną galerią przodków.

Wystawa czynna od 23 października 2015 r.

Wystawa Galeria Portretów

6

 

 Patronat medialny