1798. Lâm Duc Hiên. Wystawa fotografii

26 kwietnia – 30 listopada 2024

Stajnie Książęce w Pszczynie

Wystawa czasowa w Stajniach Książęcych, przygotowana we współpracy ze Stadniną Ochaby, prezentuje cykl fotografii, stanowiących część projektu artystycznego „1798”. Tytuł projektu nawiązuje do daty powstania Stadniny Koni w Ochabach. Autorem prac jest uznany francuski fotograf laotańskiego pochodzenia Lâm Duc Hiên. Fotografie zaprezentowane na wystawie powstały w przeciągu 3 lat i kilku wizyt artysty w ochabskiej stadninie. Ukazują relację między koniem i człowiekiem, jeźdźcem i jego wierzchowcem, a także stanowią refleksję nad dziedzictwem najstarszej prywatnej stadniny w Polsce.

Integralną częścią projektu jest przygotowywana do wydania książka o tym samym tytule, autorstwa Piotra Czakańskiego i  Lâm Duc Hiêna, która ukaże się jesienią tego roku. Jest to epicka opowieść o Tobiasie, realnej postaci związanej z Ochabami, dla której konie są synonimem dobroci i piękna.

Francusko-laotański fotograf Lâm Duc Hiên urodził się  w 1966 roku nad brzegiem Mekongu w Laosie, a stamtąd wyemigrował z rodziną  do Francji. Zanim tam dotarł, spędził dwa lata w obozie dla uchodźców w Tajlandii, co odcisnęło na nim piętno na zawsze. We Francji artysta uzyskał dyplom w dziedzinie sztuk pięknych. 

Jego otwartość na świat zabarwia jego prace fotograficzne humanistyczną wrażliwością. Zaangażowanie  artysty znajduje odzwierciedlenie w jego osobistych projektach, a także w zleceniach dla prasy i organizacji pozarządowych. Rumunia, Rosja, Bośnia, Czeczenia, Rwanda, Sudan, a zwłaszcza Irak to terytoria, które fotografuje. Fotografie  Lâm Duc Hiêna dokumentują ogrom zniszczeń spowodowanych głównymi konfliktami końca XX i początku XXI wieku.  Artysta zaangażowany jest w ochronę zasobów naturalnych, dokumentuje również wpływ współczesnych zmian na sposób życia wzdłuż rzek Mekong i Niger.

Jego prace są regularnie publikowane w prasie, wydawnictwach książkowych i pokazywane na wystawach.  Lâm Duc Hiên jest zdobywcą licznych nagród: prestiżowej nagrody World Press Photo za cykl o mieszkańcach Iraku, nagrody Leica Award, Wielkiej Europejskiej Nagrody miasta Vevey, nagrody Villa Medicis,  nagrody Fundacji Jean-Luc Lagardère’a.

Artysta jest członkiem agencji fotograficznej Agence VU w Paryżu. Mieszka i pracuje między Francją a Kurdystanem.

Wystawa odbywa się pod kwiatowym patronatem RÓŻA GROUP. Aranżacje kwiatowe zostały wykonane przy współpracy z mistrzem florystyki Agatą Szafraniec – Kwiaciarnia Zielona Zebra.

Patronem medialnym wystawy jest Magazyn Why Story.

Wydarzenia towarzyszące:

  • Oprowadzania kuratorskie: wybrane czwartki, godz. 12.00 oraz wybrane weekendy. Informacje o aktualnym oprowadzaniu można znaleźć na Facebooku oraz na naszej stronie.
  • Finisaż wystawy: wieczór autorskim książki „1798”, dokładny termin będzie podany w późniejszym czasie.

1798. Lâm Duc Hiên. Wystawa fotografii_w Stajniach Książęcych w Pszczynie