Opowieść wigilijna
Sobota, 21 grudnia 2024 r.
godz. 18:00
W sobotę, 21 grudnia zapraszamy na wyjątkowy koncert, który wprowadzi nas w magiczny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wieczór, pod batutą Adama Wesołowskiego, wypełni połączenie klasycznych arcydzieł z tradycyjnymi polskimi kolędami oraz nowatorskimi aranżacjami, tworząc muzyczną opowieść pełną emocji i refleksji. Wraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną wystąpi pianista Piotr Banasik, który zaprezentuje wirtuozerię i subtelność w utworach Chopina i Góreckiego.
Grudniowy koncert przeniesie nas w świąteczny nastrój, łącząc tradycję kolędową z arcydziełami muzyki klasycznej. Będzie to wieczór pełen emocji, wzruszeń i radości, który wprowadzi w wyjątkowy klimat
Bożego Narodzenia. Zapraszamy na muzyczną podróż, która rozświetli grudniową noc dźwiękami fortepianu, orkiestry smyczkowej i pięknych, polskich kolęd.
Wykonawcy:
Filharmonia Śląska – Śląska Orkiestra Kameralna
Piotra Banasika – fortepian
Adam Wesołowski – dyrygent
Program:
Fryderyk Chopin – Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2
Ludwig van Beethoven – Sonata księżycowa na orkiestrę smyczkową
Interludium kolędowe: Przybieżeli do Betlejem
Fryderyk Chopin – Scherzo h-moll na fortepian i orkiestrę smyczkową
Henryk Mikołaj Górecki – Koncert fortepianowy op. 40
Adam Wesołowski – Śpiewy aniołów na orkiestrę smyczkową
Interludium kolędowe: Wśród nocnej ciszy
Wojciech Kilar – Orawa z przygrywką kolędową
Adam Wesołowski
− Kompozytor, teoretyk muzyki, dyrygent i manager kultury. Wielokrotnie nagrodzony za
swoją działalność artystyczną międzynarodowymi
nagrodami, którego działalność artystyczna została uhonorowana w roku 2020 przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest laureatem Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury oraz wielu konkursów kompozytorskich, m.in. I nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. A. Dvořáka i Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Adama Didura (dwukrotnie).
Jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, jednego z największych festiwali muzycznych w Polsce.
W latach 2014–2018 był zastępcą dyrektora Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. W latach 2009–2014 był managerem Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO.
Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Skomponował ponad 60 utworów oraz dokonał ponad 100 opracowań muzycznych. Kompozycje
wykonywane są zarówno w Polsce, jak i za granicą na licznych koncertach i festiwalach.
Adam Wesołowski jest autorem hejnałów miast Radzionków i Świętochłowice. W swoim dorobku ma nagrania szeregu płyt CD, a utwory jego nagrywane są dla Polskiego Radia, Deutsche Radio Kultur oraz Telewizji Polskiej.
Piotr Banasik
− W 2006 r. ukończył z wyróżnieniem katowicką
Akademię Muzyczną w klasie prof. Andrzeja
Jasińskiego. Swoje umiejętności doskonalił także
na kursach mistrzowskich pod kierunkiem Very
Gornostaevej, Arie Vardiego, Alexeia Orlovetskiego, Dang Thai Sona, Alexisa Weissenberga oraz Krystiana Zimermana.
Piotr Banasik to wybitny polski pianista, którego kariera obfituje w prestiżowe nagrody i występy na międzynarodowych scenach. Jest medalistą 48. Międzynarodowego Konkursu im. Marii Canals w Barcelonie (2002) oraz laureatem licznych polskich i zagranicznych festiwali, m.in. I nagrody na Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku oraz 36. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W 2005 r. zdobył II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, a także szereg nagród pozaregulaminowych podczas eliminacji do 15. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
Artysta występował z recitalami i koncertami symfonicznymi w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Afryce oraz Azji, współpracując z czołowymi orkiestrami, takimi jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia czy Sinfonietta Cracovia. Regularnie gości na prestiżowych festiwalach, takich jak Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach czy Warszawska Jesień.
Oprócz działalności artystycznej, Piotr Banasik pełni funkcję adiunkta na Akademii Muzycznej w Katowicach i kieruje sekcją instrumentów klawiszowych w tamtejszej Państwowej Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza.
Śląska Orkiestra Kameralna
− jest najmłodszym z trzech zespołów artystycznych Filharmonii Śląskiej. Założył ją w 1981 r. i przez 2 dekady prowadził kompozytor i dyrygent prof. Jan Wincenty Hawel. W latach 2006–2010 jej kierownikiem artystycznym był zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w 1999 r. – Massimiliano Caldi. Obecnie Śląska Orkiestra Kameralna współpracuje z Piotrem Pławnerem, jednym z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji, który występuje także jako solista. Zakres repertuarowy tego zespołu jest niezwykle szeroki i zróżnicowany. Obejmuje on, prócz wielkich klasyków kameralistyki, rzadko grywane kompozycje Holsta, Piazzolli, czy Respighiego, a także smyczkowe opracowania wirtuozowskich utworów kameralnych Schuberta, Mendelssohna, Czajkowskiego i Szostakowicza.
Współpracowała z całą plejadą świetnych solistów, pośród których są m.in.: Shlomo Mintz, Ivan Monighetti, Kevin Kenner, Garrick Ohlsson, Eugen Indjić, Bruno Canino, Marianna Vasilieva, Wolfgang Güttler oraz Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Leszek Możdżer i Andrzej Jagodziński. Występowała także pod batutami znakomitych dyrygentów: Paula Esswooda, Jerzego Maksymiuka, Mirosława J. Błaszczyka, Tadeusza Wojciechowskiego, a także Marka Mosia.