Erard – fortepian historyczny

Fortepiany stanowiły ważny element wyposażenia, nawiązując swym wyglądem zewnętrznym do wystroju wnętrza, w którym miały być prezentowane nie tylko jako instrument, lecz także element meblarski, niekiedy bardzo dekoracyjny.

Instrument tej renomowanej marki został zbudowany w Paryżu ok. 1839 roku, oznaczony jest numerem seryjnym 14968, oklejony mahoniowym fornirem, a klawiatura kością słoniową.

Fortepian swoje miejsce znalazł w Salonie wielkim na I piętrze zamku, nawiązując tym samym do dawnego wyposażenia Salonu i jego funkcji. Prócz niezwykle efektownego uzupełnienia ekspozycji, instrument wykorzystywany będzie także w projektach muzycznych Muzeum.

Salon wielki oraz sąsiadująca z nim Biblioteka zawdzięczają swój wygląd ostatniej przebudowie zamku pszczyńskiego przeprowadzonej w latach 1870-1876. Pełniły one funkcję wnętrz reprezentacyjnych, w których odbywały się spotkania towarzyskie oraz przyjęcia rodzinne. W źródłach historycznych w odniesieniu do Salonu pojawiają rozmaite określenia. Na planach zamku z 1911 roku został nazwany Salą muzyczną (Musik-Saal). Co najmniej od 1883 r. na jego wyposażeniu znajdował się fortepian, o czym świadczą zachowane źródła ikonograficzne z ostatniej ćwierci XIX w. i pierwszych dekad XX w. Dzięki inwentarzowi książęcej rezydencji z 1915 r. wiemy, że w owym czasie w Salonie stał fortepian wraz z pokrywą oraz fotelem obrotowym i pulpitem na nuty. Był to fortepian firmy Juliusa Blüthnera, która dostarczała swe wyroby nie tylko na dwór niemieckiego cesarza, ale także na dwory rosyjskiego cara, angielskiej królowej Wiktorii czy tureckiego sułtana.

Prace prowadzone przy mechanizmie zabytkowego fortepianu marki Erard wykonane były przez Paula McNulty, światowej sławy fortepianmistrz, specjalizującego się w rekonstrukcjach instrumentów historycznych. McNulty wraz z zespołem prowadził m.in. renowację ostatniego fortepianu należącego do Fryderyka Chopina – instrumentu marki Pleyel z 1848 roku.

Inauguracyia fortepianu odbędzie się podczas koncertu wieńczącego 44. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wieczory u Telemanna”. Zagra na nim zwycięzca 2. Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, Eric Guo. Pianiście towarzyszyć będzie {OH!} Orkiestra pod kierownictwem Martyny Pastuszki.


Fortepian jest depozytem państwa Doroty i Piotra Folkertów

22

/ 10 / 2023