Koncert edukacyjny – Muzyczny powrót do domu

KONCERT EDUKACYJNY MUZYCZNY POWRÓT DO DOMU

Z wielką radością zapraszamy Państwa do udziału w koncercie edukacyjnym zorganizowanym przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

To wyjątkowe wydarzenie ma na celu uhonorować pamięć o wybitnym śląskim kompozytorze i mecenasie sztuki Janie Henryku XIV Bolku von Hochberg. Koncert ten został zorganizowany w 180 rocznicę urodzin kompozytora, z myślą o upamiętnieniu i promowaniu jego twórczości oraz inspirowaniu przyszłych młodych artystów do kontynuowania pozostawionego przez Jana Henryka XIV Bolka von Hochberg niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Podczas koncertu zostaną wykonane utwory wokalne oraz kwartet fortepianowy b-moll op. 37, skomponowane przez kompozytora.

Plakat promujący koncert edukacyjny "Muzyczny Powrót do Domu".

SoBOTA, 18 LISTOPADA 2023 

WYKONAWCY
Aleksandra Blanik – sopran
Marta Linek – skrzypce
Zuzanna Walatek – altówka
Monika Poliszak – wiolonczela
Krzysztof Goliszek – fortepian

Wojciech Trefon – prowadzenie koncertu

Koncert w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej
im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Muzeum Zamkowego w Pszczynie lub online

PROGRAM

Jan Henryk XIV Bolko von Hochberg
Kwartet fortepianowy b-moll op. 37
oraz wybrane pieśni z twórczości kompozytora

WYKONAWCY

Zdjęcie Krzysztofa Goliszka

KRZYSZTOF GOLISZEK   

Ukończył Społeczną Szkołę Muzyczną I stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Bełżycach w klasie prof. Jerzego Bonia oraz Szkołę Muzyczną II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie w klasie prof. Ewy Stępki. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Pierwszy stopień studiów ukończył pod kierunkiem prof. Beaty Bilińskiej. Naukę kontynuuje w macierzystej uczelni w klasie fortepianu prof. Piotra Sałajczyka i w klasie kameralistyki prof. Grzegorza Biegasa. W 2022 roku rozpoczął studia kompozycji pod kierunkiem prof. Eugeniusza Knapika, a od września 2023 roku uczestniczy w programie Erasmus+ w Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien w klasie prof. Markusa Prause. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, gdzie kształcił się pod kierunkiem wybitnych pedagogów, takich jak: Andrzej Jasiński, Alexei Orlovetsky, Michaił Woskriesienski. Kilkukrotnie występował jako solista z towarzyszeniem orkiestry, m. in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej. Jest stypendystą Prezydenta Miasta Lublin i laureatem konkursów pianistycznych i kameralnych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Zdjęcie przedstawiające Aleksandrę Blanik.

ALEKSANDRA BLANIK     

Naukę śpiewu klasycznego rozpoczęła w wieku 14 lat. Pierwsze lekcje udzielał jej śpiewak operowy i wybitny pedagog prof. Jan Ballarin. W 2019 roku ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Jest absolwentką studiów licencjackich w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Agaty Kobierskiej. Studia magisterskie kontynuuje na wydziale wokalno-aktorskim w klasie prof. Ewy Biegas. Umiejętności wokalne doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez światowej sławy śpiewaków operowych, m.in. Izabelę Kłosińską, Andrzeja Dobbera, Mariusza Kwietnia, Piotra Beczałę. W swoim repertuarze posiada partię Donny Anny z opery „Don Giovanni” i Hrabiny z opery „Wesele Figara” W.A. Mozarta. Śpiewała partię sopranową „Carmina Burana” Carla Orffa i partię sopranową mszy koronacyjnej C-dur W.A. Mozarta. Współpracowała z wieloma dyrygentami, m.in. Tadeuszem Kozłowskim, Alexandrem Humalą, Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, Jurkiem Dybałem oraz Rafałem Kłoczkiem. Za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium artystyczne miasta Mikołowa. Rokrocznie otrzymuje stypendium rektora swojej uczelni dla najlepszych studentów wydziału wokalno-aktorskiego. Jest laureatką wielu prestiżowych ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów wokalnych.

Zdjęcie przedstawiające Martę Linek ze skrzypcami.

MARTA LINEK 

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Raciborzu. W 2020 roku ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku w klasie skrzypiec prof. Adama Mokrusa. Jest absolwentką studiów licencjackich na kierunku instrumentalistyka w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie obecnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Od wielu lat rozwija się grając w zespołach kameralnych oraz orkiestrach. Wraz z orkiestrą Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku grała koncerty m. in. w Niemczech, na Ukrainie oraz we Włoszech. W 2022 roku, z zespołem „Beyond the Music”, uczestniczyła w trasie koncertowej po Holandii. Jest współzałożycielką tria smyczkowego „Appassionato”, z którym występowała m.in. w Warszawie podczas VIII edycji „Polish Businesswomen Congress”, w Danii, Austrii i Czechach. W życiu stara się łączyć swoje dwie pasje – muzykę i medycynę. W 2023 roku ukończyła studia licencjackie na kierunku położnictwo na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

Zdjęcie przedstawiające Zuzannę Walatek.

ZUZANNA WALATEK        

Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia oraz Samorządową Szkołę Muzyczną II stopnia w Żywcu w klasie pani Lucyny Kowalskiej. W 2019 roku rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Tadeusza Wykurza. Jako czternastolatka wraz z przyjaciółmi tworzyła zespół „Overcome”, który koncertował zarówno w Polsce jak i za granicą, m. in. w Wielkiej Brytanii. Poszukując nowych brzmień i stylów muzycznych dołączyła do zespołu regionalnego „Żywczanie”, gdzie była sekundantką. Przez 2 lata koncertowała z zespołem na międzynarodowych festiwalach w Polsce, Francji oraz Portugalii. Koncertowała wraz z ukraińską orkiestrą „MASO”, Chórem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Teatrem Muzycznym w Lublinie. Aktualnie koncertuje z wieloma podmiotami kulturalnymi w kraju i za granicą, np. jako muzyk orkiestrowy w Pradze i Ostrawie na festiwalach muzyki współczesnej. Jej głównym gatunkiem muzycznym, pozostawała jednak muzyka klasyczna, którą udoskonalała na kursach muzycznych z wielkimi artystami wiolinistyki, m.in. z Ewą Guzowską, Michałem Mickerem, Eszter Haffner oraz Pinchasem Zukermanem. Jako muzyk kameralny i solowy wykonuje wiele prapremier utworów współczesnych kompozytorów, które często są jej dedykowane. Spełnia się również w muzyce rozrywkowej, jako muzyk studyjny i koncertowy oraz jako aktorka w Teatrze K, który ma swoją siedzibę w Żywcu, gdzie zagrała duże role w spektaklach „Orfeusz w piekle” oraz adaptacji powieści Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie”.       

Zdjęcie przedstawiające Monikę Poliszak.

MONIKA POLISZAK 

Grę na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 8 lat w Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie pod kierunkiem Moniki Biedy-Kapias. Naukę kontynuowała w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Orkisza oraz w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie wiolonczeli dr. Adama Krzeszowca. Swoje umiejętności doskonaliła uczestnicząc w licznych kursach muzycznych pod kierunkiem wybitnych wiolonczelistów, m.in. Alexandra Geberta, Andrzeja Orkisza, Marcina Zdunika, Tomasza Darocha, Magdaleny Bojanowicz i Bartosza Koziaka. Jest laureatką II miejsca w uczelnianym Konkursie Polskiej Miniatury Wiolonczelowej w Katowicach oraz Grand Prix w kategorii zespoły w IX Ogólnopolskim Konkursie Młodego Awangardzisty w Krakowie.

Zdjęcie przedstawiające Wojciecha Trefona.

WOJCIECH TREFON

Jest studentem II roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie harfy Elżbiety Korelus. Wielokrotnie brał udział w kursach mistrzowskich wybitnych, zagranicznych harfistów: Isabelle Perrin, Parka Stickneya, Helgi Storck, Imogen Barford, Elżbiety Szmyt. Jest sześciokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013–2018) oraz stypendystą Programu „Młoda Polska” w 2017 roku. Od października 2023 roku pełni funkcję kapelmistrza Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej. W 2014 roku wystąpił w filmie muzycznym „Za strunami harfy (…) po latach”. Występował na koncercie harfistów mężczyzn podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Harfowego w 2016 roku w Katowicach wraz z takimi osobowościami jak Park Stickney czy prof. Ieuan Jones oraz jako solista w ramach cyklu „Środa Młodych” w Sali kameralnej NOSPR w Katowicach. Ponadto ma za sobą występy m.in. w Studio S1 im. Witolda Lutosławskiego w Polskim Radiu, na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Sali kameralnej i dużej Sali koncertowej NOSPR w Katowicach. Koncertował i nagrywał wraz z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, a w maju 2018 roku wykonał w Sali Koncertowej UMFC w Warszawie Morceau de Concert op. 154 Camille Saint-Saënsa z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych harfowych konkursów solistycznych.

10

/ 11 / 2023