Koncert Nadzwyczajny

Koncert Nadzwyczajny


Sala Lustrzana

Niedziela, 28 maja 2023
godz. 18:00

Łukasz Długosz – flet
Jakub Łysik – skrzypce
Malwina Tkaczyk – altówka
Paulina Grondys – wiolonczela

Koncert współfinansowany przez
Urząd Miejski w Pszczynie

program


WOLFGANG AMADEUSZ MOZART
Kwartet fletowy C-dur KV 285b 

BOLKO GRAF VON HOCHBERG
Kwartet fletowy Es-dur op. 22

Europejskie prawykonanie

WOLFGANG AMADEUSZ MOZART
Kwartet fletowy D-dur KV 285

GALERIA


KONCERT NADZWYCZAJNY
KONCERT NADZWYCZAJNY
KONCERT NADZWYCZAJNY
KONCERT NADZWYCZAJNY
KONCERT NADZWYCZAJNY
KONCERT NADZWYCZAJNY
KONCERT NADZWYCZAJNY
PlayPause

Sprzedaż biletów rozpocznie się w piątek, 12 maja 2023 r. od godz. 9.00 on-line oraz w kasie Muzeum.

Bilet: 80 zł

JAN DŁUGOSZ
– należy do tych wybitnych artystów, którzy łączą najwyższy kunszt sztuki wykonawczej z niezwykłą aktywnością skoncentrowaną na promowanie muzyki polskiej na świecie.
Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Luxemburskie PIZZICATO za płytę „Flute Stories” okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie „Für diese Produktion hat Wergo einen der besten Flötisten der Welt verpflichtet, den Polen Lukasz Dlugosz” Pizzicato 06/08/2020. Artysta nagrał 58 albumów płytowych zawierających w przeważającej części muzykę polską które otrzymały wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, w tym dwukrotnie nagrodę International Classical Music Award (ICMA), Pizzicato Supersonic Award oraz trzykrotnie Fryderyki. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowych w tym tak prestiżowych jak w Paryżu, Monachium Odense oraz Viggiano. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w Carnegie Hall, w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthauswe Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium, Poly Theatre w Pekinie, Xinghai Concert Hall w Guangzhou, Shanghai Concert Hall, Opera House w Katarze, Shin Kobe OrientalHall w Kobe, Sala koncertowa im.Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Walerij Giergijew, Jesús López Cobos, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Jerzy Semkow, Jacek Kaspszyk, Gabriel Chmura, Agnieszka Duczmal. Był wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Koncert wykonywał m.in w Nowym Yorku, Pekinie, Doha, Berlinie, Paryżu, Londynie, Rydze, Helsinkach.

W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe takie jak: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Polskie Radio 2, Radio France, RMF Classic. Do tej pory powstało ponad 200 utworów dedykowanych jemu oraz żonie Agacie Kielar-Długosz. Większość powstałych dzieł są to dzieła symfoniczne, które po prawykonaniu nadal są promowane i uwieczniane fonograficznie. Artysta wraz z małżonką Agatą Kielar-Długosz stworzyli nowatorski projekt portalu edukacyjnego FLAUTOFORTE.PL polegający na zamawianiu, prawykonaniu, nagrywaniu i udostępnianiu polskiej współczesnej literatury fletowej wraz z nutami oraz wskazówkami interpretacyjno-dydaktycznymi artystów i kompozytorów o zasięgu międzynarodowym, promując kulturę polską na świecie.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich. Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich Artyście za szczególne zasługi dla promocji muzyki polskiej oraz poszerzanie repertuaru współczesnych kompozycji fletowych; za stymulowanie twórczości kompozytorskiej w tym zakresie oraz promocję nowej muzyki polskiej na świecie. Został odznaczony również przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony przez Prezydenta RP zaszczytnym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał w 2019 roku tytuł Profesora sztuki.

JAKUB ŁYSIK
– Prezes Towarzystwa Muzycznego Śląskich Kameralistów, skrzypek – lider grupy  II skrzypiec Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec prof. Rolanda Orlika Laureat III nagrody na Śląskim Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym, wyróżnienia na 42 Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Ludwiga van Beethovena w Hradecnad Moravici, wyróżnienia Związku Stowarzyszeń Wykonawców „STOART” oraz III nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Karolu Szymanowskim w Zakopanem. Jako solista występował m.in. ze Śląską  Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą Kameralną „Camerata Impuls”. Był koncertmistrzem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego oraz Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej. Brał udział w wielu Kursach Mistrzowskich, Współpracował z Orkiestrą Muzyki Nowej i Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy „Aukso”,  orkiestrą kameralną „Camerata Impuls”. Skrzypek Kwintetu Śląskich Kameralistów.

PAULINA GRONDYS
– absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie wiolonczeli prof. Piotra Janosika, oraz Kameralistyki w klasie prof. G. Biegasa. Lider grupy wiolonczel w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej. W latach 2008 -2010 piastowała stanowisko koncertmistrza grupy wiolonczel w Akademickiej Orkiestrze Symfonicznej. Jako wiolonczelistka brała udział w kursach i warsztatach muzycznych w Łańcucie, Zakopanym, Katowicach prowadzonych przez znanych i cenionych wiolonczelistów takich jak Jarosław Domżał, Tomasz Strahl, Klaus Storck, czy Ivan Monighetti. Wielokrotnie brała udział w Festiwalu Muzyki Kameralnej ENSEMBLE w Książu, gdzie doskonaliła swe umiejętności, jak również występowała jako solistka – kameralistka z takimi muzykami jak Agata Szymczewska, Bartłomiej Nizioł, Jakub Jakowicz, Paul Gulda i Piero Massa. Współpracowała z takimi zespołami jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, orkiestra kameralna miasta Tychy Aukso, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej.

MALWINA TKACZYK
– absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie altówki prof. Piotra Szumieła oraz studiów podyplomowych w klasie kameralistyki prof. dr hab. Arkadiusza Kubicy oraz asyst. Marka Mosia. Jest laureatką przesłuchań i konkursów, zarówno krajowych m.in.: Ogólnopolskich Przesłuchań Klas Skrzypiec i Altówki (Warszawa, 2010, II miejsce), II Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Smyczkowych (Elbląg, 2011, I miejsce), jak i międzynarodowych m.in: XVI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Bohdana Warchala w Dolnym Kubinie (Słowacja, 2012, I miejsce), VI Międzynarodowego Konkursu Città di Filadelfia (Włochy, 2014, I miejsce), XXV Międzynarodowego Konkursu Città di Barletta (Włochy, 2015, I miejsce), X Międzynarodowego Konkursu Musica Insieme w Musile di Piave (Włochy, 2015, I miejsce w kategorii solowej oraz Grand Prix w kategorii kameralnej). Aktualnie Malwina Tkaczyk realizuje się zawodowo jako altowiolistka w kwartecie Airis String Quartet oraz jako lider grupy w Orkiestrze Kameralnej Archetti. Przykłada także wielką wagę do popularyzacji gry na altówce i dzieli się swoim entuzjazmem, pasją, doświadczeniem z młodszym pokoleniem prowadząc własną klasę instrumentu w Zespole Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Od 2021 roku jest również zatrudniona w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w Katedrze Skrzypiec i Altówki oraz w Katedrze Kameralistyki.

Slide

21

/ 05 / 2023