Konserwatorski przegląd żyrandoli

Niedawno odbywał się przegląd konserwatorski i techniczny pięciu francuskich, kryształowych żyrandoli znajdujących się w Sali Lustrzanej. Prace te stały się pretekstem do opowieści o pięknych obiektach, które niezmiennie od lat 70. XIX wieku dekorują reprezentacyjne wnętrza Muzeum Zamkowego w Pszczynie, nie tylko wspomnianą Salę Lustrzaną, ale i Salon Wielki.

Publiczność odwiedzająca Muzeum w lipcu mogła z biska przyjrzeć się pracom, niezwykle żmudnym, czasochłonnym i będącym sporym wyznaniem technicznym. Największy żyrandol w Sali Lustrzanej ma prawie 3 metry wysokości i składa się z ponad tysiąca elementów! W filmie po raz pierwszy pokazane są znajdujące się na poddaszu zamku kołowroty, za pomocą których żyrandole są opuszczane i podnoszone. Konserwatorzy zapraszają również do magazynów, gdzie przechowywane są po dziś dzień oryginalne elementy żyrandoli zamówione jeszcze w XIX wieku.

O szczegółach prowadzonych prac opowiada Jan Gałaszek, Główny Konserwator oraz Krystyna Kurzydym i Grażyna Czosnowska z Działu Konserwacji muzeum Zamkowego w Pszczynie.


Realizacja filmu: Marcin Cyran, Muzeum Zamkowe w Pszczynie ©

11

/ 10 / 2023