Noc Muzeów w Zamku Pszczyńskim 2023

Zapraszamy do Muzeum Zamkowego w Pszczynie na Noc Muzeów, która odbędzie się 13 maja 2023 roku.

W tym roku ponownie zaprosiliśmy do współpracy naszych przyjaciół z Ogniska Muzycznego w Pszczynie i Prywatnej Szkoły Baletowej w Bielsku-Białej.

Szczególnie polecamy wysłuchanie koncertu w wykonaniu skrzypka i improwizatora Marcina Hałata oraz pianistki Anny Miech z Instytutu Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego. W duecie wykonają oni utwory takich kompozytorów jak Schubert, Dvořák, Chopin, Statkowski i Elgar.

Noc Muzeów 2023 plakat

13/14 maja 2023
Zamek pszczyński
Stajnie Książęce w Pszczynie

Godziny otwarcia:

  • 19:45 – 24:00 – sprzedaż biletów
  • 20:00 – 1:00 – zwiedzanie

Bilet wstępu do każdego obiektu: 5 zł

WYKONAWCY

Marcin Hałat – skrzypce

Anna Miech – fortepian

PROGRAM KONCERTU

1. Franz Schubert – Sonatina D-dur na skrzypce i fortepian op. 137 nr  1 Allegro molto, Andante, Allegro vivace
2. Antonin Dvořák – Romatische Stücke na skrzypce i fortepian op. 75 nr  1- 3
 Allegro moderato, Allegro maestoso, Allegro appassionato 
3. Gabriel Fauré – Romance na skrzypce i fortepian op. 28
4. Fryderyk  Chopin – Mazurek a-moll op. 67 nr  4
5. Roman Statkowski – Alla Cracovienne op. 2
6. Edward Elgar – Chanson de Matin op. 15 nr  2


MARCIN HAŁAT
– skrzypek, improwizator, określany mianem artysty objawiającego nowy świat skrzypiec. Ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem dr hab. Henryka Gembalskiego prof. AM oraz Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec dr hab. Roberta Kabary. Jego twórczość to synergia dwóch światów muzycznych: jazzowego i klasycznego, które nieustannie się przenikają oraz nieprzerwanie ze sobą korelują, ukazując artystę nie dającego się zaszufladkować w żadnym z nich. Marcin Hałat w swoich kompozycjach w niezwykły sposób łączy wizję muzyki współczesnej połączoną z elementami muzyki jazzowej i improwizowanej. Artysta jest zapraszany na festiwale muzyki klasycznej, jak i na festiwale muzyki jazzowej, improwizowanej, Współpracując z Sinfoniettą Cracovią występował na wielu koncertach i festiwalach. Jest liderem tria „The Owl”, które tworzy wraz z Krzysztofem Gradziukiem oraz Maciejem Garbowskim. Ich ostatnie albumy to „On the Way” oraz „Improcode” z gościnnym występem  Pablo Helda.  Od wielu lat jest wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim gdzie w Instytucie Sztuk Muzycznych zatrudniony jest na stanowisku adiunkta. Regularnie koncertuje w kraju i zagranicą.

ANNA MIECH

– pianistka, kameralistka, pedagog, profesor UŚ Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, w której studiowała w klasie fortepianu prof. Ludwika Stefańskiego i prof. Ewy Bukojemskiej. Swoje umiejętności doskonaliła na Międzynarodowych Kursach Pianistycznych w Niemczech, Francji i Austrii. Od 1988 roku związana jest z Instytutem Muzyki Wydziału Artystycznego UŚ, a od 1995 roku również ze Szkołą Muzyczną w Jastrzębiu-Zdroju. Prowadzi działalność artystyczną oraz dydaktyczno-naukową zwieńczoną przewodem doktorskim, a następnie przewodem habilitacyjnym. W swojej działalności naukowej koncentruje się głównie na problematyce związanej z muzyką kameralną, które to zagadnienia stały się tematem wydanej rozprawy pt. „Synergia w grze kameralnej w aspekcie pianistycznych środków wykonawczych”. Jako pianistka-kameralistka współpracuje z wieloma muzykami wykonując różnorodne gatunki muzyki kameralnej. Dokonała nagrań płytowych szeregu dzieł kameralnych.
Koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą, m.in. w Czechach, Słowacji, Grecji, Austrii i Francji.

25

/ 04 / 2023