Pedagodzy Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Pedagodzy Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

sobota, 24 czerwca 2017 r., godz. 18.00
prof. dr hab. Zbigniew Raubo

PROGRAM:

Johann Sebastian Bach
VI Partita e-moll

Johannes Brahms
Scherzo es-moll op. 4

Fryderyk Chopin
Walc As-dur op. 34 nr 1
Mazurek cis-moll op. 50 nr 3
Polonez As-dur op. 53

Bilety w cenie 35 zł

Rezerwacja biletów odbędzie się od środy, 1 czerwca 2017 r., g. 18.00 poprzez system rezerwacji Muzeum Zamkowego w Pszczynie: www.rezerwacja.zamek-pszczyna.pl, tel. 32 210 30 37. Bilety do nabycia również w Muzeum Zamkowym w Pszczynie

prof. dr hab. Zbigniew Raubo 

Jest laureatem Konkursów: im. Ferruccio Busoniego w Bolzano (1991) oraz im Karola Szymanowskiego w Łodzi (1987), a także jedynym dotąd polskim laureatem, prestiżowego Konkursu im. Ferenca Liszta w Utrechcie (1992).

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach im. Karola Szymanowskiego w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego, którego następnie został asystentem. Aktualnie, pracuje na stanowisku profesora w macierzystej Uczelni. W czerwcu 2013 r. Prezydent RP nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych. Posiada tytuł Ambasadora miasta Kalisza.

Koncertował we wszystkich filharmoniach w kraju. Występował z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami takimi, jak: Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Agnieszka Duczmal, Jerzy Salwarowski, Mirosław J. Błaszczyk, Marek Pijarowski, Tomasz Bugaj, Jerzy Swoboda, Krzysztof Missona, Łukasz Borowicz, Marek Moś, Czesław Grabowski, Renard Czajkowski.

W swoim repertuarze posiada ponad 30 utworów na fortepian z orkiestrą. Wśród jego ostatnio zrealizowanych  dokonań artystycznych znajdują się m.in. występ z recitalem na Festiwalu Chopinowskim w Vancouver, Festiwalu „Poolse Meesters” w Belgii, jak też kursy mistrzowskie i koncert w ramach Festiwalu Campos do Jordao w Brazylii. Dokonał szeregu nagrań dla krajowych i zagranicznych firm fonograficznych m.in. dla japońskich filii Deutsche Gramophon i RCA, International Music Corporation oraz DUX i Żuk Records. Z upodobaniem uprawia również kameralistykę, występował m.in. z Kwartetami Śląskim, Wilanów i Camerata oraz z Bartłomiejem Niziołem, Urszulą Kryger, Elżbietą Mrożek-Loską, Piotrem Janosikiem.

Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną, obok etatowej pracy w Akademii Muzycznej w Katowicach spotyka się z młodzieżą pianistyczną na licznych kursach, udziela się również konsultując szkolnictwo muzyczne niższych szczebli. Brał udział w pracach Jury konkursów krajowych i zagranicznych m.in. w Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Chopin Competition in Asia w Japonii czy też Konkursu o stypendia Fundacji Yamaha. Wśród jego wychowanków można znaleźć laureatów konkursów muzycznych im. Liszta we Wrocławiu, im. Liszta w Parmie, Ogólnopolskiego Konkursu im. Chopina w Warszawie, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i innych.

27

/ 07 / 2021