Peter hrabia von Hochberg, 7. książę von Pless

W dniu 27 sierpnia 2022 roku zmarł Bolko hrabia von Hochberg, 6. książę von Pless, jego następcą jako 7. książę von Pless i głowa rodu Hochberg-Pless stał się Peter hrabia von Hochberg. Poniżej przedstawiamy kilka informacji o kontynuatorze tradycji rodu.

Książę Peter jest przedstawicielem linii Rohnstock (roztockiej) rodziny Hochberg, a także wraz z braćmi Hansem-Heinrichem, Maksymilianem i Filipem, spadkobiercą majątku Hansa Heinricha XVII (Hansela) von Hochberg, 4. księcia von Pless (1900-1984), najstarszego syna Hansa-Heinricha XV i Daisy von Pless. Hansel był ostatnim właścicielem rodzinnych posiadłości w Książu oraz Pszczynie i został zmuszony do emigracji do Wielkiej Brytanii.

Książę Peter urodził się 2 kwietnia 1956 roku w Bonn, gdzie był  wychowywany wraz z braćmi przez rodziców Karla-Albrechta hrabiego von Hochberg (1912-1979) i hrabinę Urszulę von Hochberg, z domu von Schmettow (1925-2013). Na Uniwersytecie w Bonn uzyskał dyplom z ekonomii matematycznej. Studiował także na Uniwersytecie Pensylwanii w Filadelfii oraz na Uniwersytecie Harvarda na wydziale Kennedy School of Government, gdzie uzyskał tytuł magistra administracji publicznej.

W swojej karierze pracował jako konsultant ds. strategii i jako przedsiębiorca. Był partnerem i dyrektorem zarządzającym McKinsey & Company z siedzibą w Monachium i Kolonii w Niemczech (1987-2001), współzałożycielem i przedsiębiorcą start-upu Questrix Inc. w Redwood City w Kalifornii w USA (2001-2003), partnerem i dyrektorem zarządzającym w Booz Allen Hamilton Inc. z siedzibą w Düsseldorfie (2003-2009), partnerem i członkiem światowej rady dyrektorów Booz & Company, Inc. (2009-2013) oraz dyrektorem zarządzającym PwC Strategy & GmbH w Düsseldorfie (2013-2018). Przeszedł na emeryturę w 2018 roku i od tego czasu jest prezesem Harvard Club Rhein-Ruhr (klub absolwentów Uniwersytetu Harvarda) oraz członkiem zarządu Europa Chor Akademie w Görlitz, którego działanie nastawione jest na edukację i rozwój utalentowanych dyrygentów chóralnych i chórzystów z całej Europy, zwłaszcza z Europy Wschodniej. Warto dodać, że chór często występuje w Niemczech, Polsce i Czechach. Ponadto książę Peter zarządza rodzinnym majątkiem.

Książę Peter jest żonaty z dr Anne hrabiną von Hochberg, księżną von Pless. Poznali się w 1986 roku jako studenci Uniwersytetu Harvarda. Anne jest lekarzem laryngologiem. Praktykuje w Kolonii w Niemczech. Mają dwóch synów: Bolka (ur. 1992), wykształconego na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i posiadającego stopnie naukowe Uniwersytetu w Monachium oraz European Business School w Oestrich-Winkel w Niemczech; oraz Albrechta (ur.1995), wykształconego na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, posiadającego stopnie naukowe w Hochschule St. Gallen w Szwajcarii, HEC w Paryżu oraz Politechnice w Monachium (TUM). Podczas gdy rodzice mieszkają w Düsseldorfie oraz posiadłości rodzinnej w pobliżu Bocholt, obaj synowie mieszkają i pracują w Monachium.

Książę Peter i księżna Anne często odwiedzali po 1989 roku Książ i Pszczynę, niejednokrotnie w towarzystwie synów oraz księcia Bolka, wspólnie promując przyjaźń polsko-niemiecką. Istotnym elementem wizyt było poznawanie lokalnych społeczności i budowanie dobrych relacji. Odwiedzali i wspierali także instytucje społeczne. Książę Peter aktywnie gromadził i promował spuściznę muzyczną swojego pradziadka Bolka hrabiego von Hochberg (1843-1926), właściciela Roztoki, kompozytora i dyrektora muzycznego w Berlinie, którego muzykę wykonywano przy różnych okazjach zarówno w Pszczynie jak i Książu.

Para książęca wspólnie z synami chcą dalej budować przyjaźń polsko-niemiecką i wspierać instytucje społeczne w Książu i Pszczynie z myślą o kolejnych pokoleniach. Pragną kontynuować i wspierać dzieło zmarłego księcia Bolka, jego córki Felicitas i księżnej Marie-Elisabeth.

Prezentowana fotografia pochodzi z archiwum rodzinnego Petera księcia von Hochberg.

08

/ 09 / 2022