V Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics”

06.09.24

Zapraszamy na koncert Roztańczone łąki, pląsające dwory w ramach V Beskidzkiego Festiwalu Klasyki „Beskid Classics”


Sala Lustrzana

Piątek, 6 września 2024
godz. 18:00

We wnętrzach Muzeum Zamkowego w Pszczynie wystąpi jeden z najbardziej innowacyjnych w swoim podejściu do historycznego repertuaru, zespołów barokowych w Europie. Będzie to związana z prestiżowym festiwalem Styriarte orkiestra barokowa Neue Hofkapelle Graz. Dołączy do nich wyjątkowy brytyjski skrzypek folkowy Jim O’Toole i austriacka skrzypaczka Lucia Froihofer, która dorastała w styryjskiej muzyce ludowej. Z niezwykłym wyczuciem prezentują oni energię tanecznej muzyki francuskiego baroku, połączonej z elementami muzyki ludowej Anglii i austriackiej Styrii. Koncert ten będzie kolejnym wydarzeniem inspirującym do łączenia stylu muzyki sal koncertowych z ludową muzyką gór różnych krajów.

Zdjęcie ukazujące grupę ludzi - muzyków w ramach V beskidzkiego festiwalu klasyki

Wykonawcy


Jim O’Toole – skrzypce / Wlk. Brytania

Lucia Froihofer – skrzypce / Austria

Neue Hofkapelle Graz / Austria

program


Tradycyjna muzyka ludowa Styrii i Anglii, połączona z utworami mistrzów francuskiego baroku.

Tradycyjne – Blackthorn Stick and other Jigs
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) – Suita z: Les Indes Galantes
Tradycyjne z XVIII w. – Lord Kellys Katharsis / opracowanie: Jim O´Toole
Jean Féry Rebel – Les Caracteres de la Dance
Tradycyjne – Styryjska suita historii miłosnej w tańcach (Liebesbriefwalzer, Zwiefacher, Einfacher Dreher, Schleinige, Boarischer, Pretuler Polka)
Francois Couperin – Les Nations, Paris 1726, ze Suity „La Francoise”

Finałowa „Suita europejska”:
Tradycyjne – Paddy Fahy’s
Jean-Philippe Rameau – Dance du Grand Calumet de la Paix en Rondeau
Tradycyjne – Gretlboarisch
Jean-Philippe Rameau – Tambourin 1 & Tambourin 2
Tradycyjne – Horse Brawl
Tradycyjne – Wandererpolka
Tradycyjne – Farewell to Erin

Sprzedaż biletów rozpocznie się w czwartek, 25 lipca 2024 r. od godz. 17.00 on-line oraz w kasie Muzeum.

Bilet: 80 zł


JIM O’TOOLE
– studiował grę na skrzypcach barokowych w Królewskiej Akademii Muzycznej u Miki Comberti. 2001/2002 członek Orkiestry Barokowej Unii Europejskiej. Koncertował w Chinach, Meksyku, na Karaibach i w całej Europie. 2003 odbył trasę koncertową po Irlandii z „Ariodante” Haendla. Dyryguje orkiestrą Norwich Baroque i pracuje jako menadżer orkiestrowy w The Old Street Band, orkiestrze instrumentów z epoki przy English Touring Opera, dla której gra także na skrzypcach barokowych i altówce. Od 2002 roku Jim regularnie gra na skrzypcach barokowych i altówce dla Adriana Chandlera i La Serenissima, między innymi na nagrodzonej nagrodą Gramophone płycie CD „Vivaldi: The French Connection”. Gra także na skrzypcach ludowych.

LUCIA FROIHOFER
– urodziła się w Grazu w Austrii. Studiowała skrzypce i pedagogikę na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Dramatycznej w Grazu. Po studiach specjalizowała się w grze na instrumentach historycznych w Uniwersytecie Muzyki i Teatru w Lipsku u prof. Susanne Scholz, u Sigiswalda Kuijkena w Brukseli, Enrico Gattiego we Włoszech i Michi Gaigg w Linz. Prowadzi klasę gry na skrzypcach barokowych na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Dramatycznej oraz gry na skrzypcach i muzyki kameralnej w Konserwatorium w Grazu. Regularnie gra w kilku zespołach kameralnych i założyła własne zespoły: „Spafudla” bawi się grając progresywną muzykę tradycyjną z wpływami jazzu, muzyki klasycznej i muzyki świata, orkiestrę barokową „Neue Hofkapelle Graz”, która lubi opracowywać nowe sposoby przekazywania publiczności emocjonalnego ducha muzyki barokowej. Koncerty na kilku festiwalach (muzyki dawnej) w całej Europie (Styriarte, Bachfest Leipzig, Ruhr Triennale, Festiwal w Salzburgu; Francja, Włochy, Estonia, Albania itd.). Produkcja płyt CD w Niemczech, Austrii, Włoszech, Holandii. Finalistka Konkursu Skrzypcowego Telemanna w Magdeburgu w 2005 r., nagroda specjalna na Konkursie Schmelzera w Melk w 2008 r.

NEUE HOFKAPELLE GRAZ
– była prowadzona przez Lucię Froihofer i Michaela Hell w latach 2010–2020 pod podwójnym kierownictwem artystycznym. W 2021 roku utworzono nowy zarząd, w skład którego wchodzą koncertmistrzyni Lucia Froihofer, wiolonczelista Peter Trefflinger, fagocista Christine Gnigler i oboistka Ana Inés Feola. Sercem pracy zespołu jest własny cykl koncertów abonamentowych w Grazu, który wykonują od 2011 roku i który stał się ugruntowaną częścią styryjskiej sceny kulturalnej. Oprócz regularnych występów na festiwalu Styriarte, grali na takich festiwalach jak Koloński Festiwal Muzyki Dawnej, Musica Viva Osnabrück, Festiwal Handla w Halle, Potsdam Sanssouci Music Festival i Oude Muziek Festiwal w Utrechcie. Ich płyty CD poświęcone są styryjskiej muzyce barokowej.