Wiosna z Fryderykiem w pszczyńskim Zamku 2019

Wiosna z Fryderykiem w pszczyńskim Zamku 2019

Tegoroczną „Wiosnę z Fryderykiem” obejmują cztery koncerty, podczas których zostanie zaprezentowana twórczość m.in Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Grażyny Bacewicz, Modesta Musorgskiego czy Wolfganga Amadeusza Mozarta. Słowo wprowadzające podczas wszystkich koncertów Jan Popis – muzykolog, krytyk muzyczny.

Bilety do nabycia: www.rezerwacja.zamek-pszczyna.pl

Sobota, 23 marca 2019 r. godz. 18.00
„Polonez znaczy polski”

Michał Szymanowski – fortepian
Maciej Kułakowski – wiolonczela

P R O G R A M

STANISŁAW MONIUSZKO
Polonez elegijny z III aktu opery „Hrabina” na wiolonczelę i fortepian

FRYDERYK CHOPIN
Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na wiolonczelę i fortepian
Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
Walc As-dur op. 34 nr 1
Polonez As-dur op. 53
Sonata g-moll op. 65 na wiolonczelę i fortepian

Allegro moderato
Scherzo
Largo
Allegro
Sobota, 30 marca 2019 r. godz. 18.00
„Arystokraci świata dźwięków”

Krzysztof Książek – fortepian

Kwintet smyczkowy:
Agnieszka Urbańczyk – skrzypce
Marek Krótki – skrzypce
Sonia Mitros – altówka
Anna Matera – wiolonczela
Grzegorz Skórka – kontrabas

P R O G R A M

WOLFGANG AMADEUS MOZART
Sonata fortepianowa B-dur, KV 333

Allegro
Andante cantabile
Allegretto
FRYDERYK CHOPIN
II Koncert fortepianowy f-moll op. 21

Maestoso
Larghetto
Allegro vivace
Sobota, 6 kwietnia 2019 r. godz. 18.00
„Miniatury i ich wielkie cykle”
Alberto Nosé – fortepian

P R O G R A M

FRYDERYK CHOPIN
24 Preludia op. 28

MODEST MUSORGSKI
Obrazki z wystawy

Sobota, 13 kwietnia 2019 r. godz. 18.00
„Marzenia i wyznania miłosne”
Beata Bilińska – fortepian

Kwintet smyczkowy:
Kamil Staniczek – I skrzypce
Waldemar Staniczek – II skrzypce
Aleksandra Demowska-Madejska – altówka
Marcel Markowski – wiolonczela
Łukasz Bebłot – kontrabas

P R O G R A M

GRAŻYNA BACEWICZ
II Sonata fortepianowa

Maestoso – Agitato
Largo
Vivo
FRYDERYK CHOPIN
I Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Allegro maestoso
Larghetto
Vivace

BILETY W CENIE: 50 zł

Rezerwacja biletów odbędzie się od poniedziałku, 11 lutego 2019 r., od godz. 17.00, poprzez system rezerwacji: www.rezerwacja.zamek-pszczyna.pl, tel. 32 210 30 37. Bilety do nabycia również w Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Formy płatności: przelew internetowy lub zakup biletu na miejscu.

Sylwetki Artystów

Krzysztof Książęk – jeden z najciekawszych pianistów swojego pokolenia. Półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018). Triumfator i medalista najwyższych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: Lviv International Chopin Piano Competition – I miejsce, Grand Prix oraz nagroda specjalna (2010); II American Paderewski Piano Competition – II nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Paderewskiego (Los Angeles, USA 2013); IX Międzynarodowy Konkurs im. I. J. Paderewskiego – nagroda specjalna dla najlepszego polskiego uczestnika, (Bydgoszcz 2013); Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – I nagroda oraz nagroda specjalna (Warszawa 2013); Concours International de Piano de l’Orchestre Philharmonique du Maroc – III nagroda (Rabat i Casablanca, Maroko 2016); IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in Memoriam – I nagroda (Poznań 2017). Występował na licznych festiwalach w kraju i zagranicą, m.in. na: Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Festiwalu „Chopin i Jego Europa”, Festival Chopin à Paris, New Year Music Festival w Gstaad. Koncertował w Japonii, Chinach, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, RPA, USA, Polsce, na Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech. Artysta na swoim dorobku ma 3 płyty. W 2018 roku w serii The Real Chopin Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina ukazało się premierowe nagranie na kopii warszawskiego fortepianu Fryderyka Chopina: Buchholtza z ok. 1825 roku. Jest to pierwsze nagranie artysty na instrumencie historycznym, na którym na którym poza utworami Chopina prezentuje również kompozycję Karola Kurpińskiego.

Michał Karol Szymanowski jest polskim pianistą młodego pokolenia.Zwycięzca konkursu Yamaha Music Foundation of Europe. Ćwierćfinalista 17. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, laureat 2. nagrody w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Korei, zdobywca 3. nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Występował m. in. w USA, Brazylii, Argentynie, Wenezueli czy Japoni. Koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie (koncert dla Benedykta XVI), w Belwederze dla prezydenta Komorowskiego oraz trzykrotnie na Festiwalu „Chopin i Jego Europaˮ w Warszawie, gdzie brawurowo wykonał m.in. koncerty fortepianowe Ignacy Jana Paderewskiego i Józefa Wieniawskiego. Nagrał dwie płyty dla wytworni CD Accord z utworami Chopina, Paderewskiego, Szymanowskiego i Wieniawskiego. Albumy pod nazwą Michał Szymanowski Piano Recital zostały wysoko ocenione przez krytykę; w jednej z recenzji napisano: „Niepospolity talent, po którym można wiele oczekiwaćˮ.

Beata Bilińska – koncertująca pianistka, kameralistka, pedagog. Doktor habilitowana sztuk muzycznych, profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Należy do czołówki polskich pianistów. Od ponad dwudziestu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Prowadzi również liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą oraz zasiada w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych (m.in. XVII International Chopin Piano Competition in Asia oraz Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in Memoriam”). Występowała na wielu prestiżowych festiwalach i koncertowała m.in. w Austrii, Argentynie, Bułgarii, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Irlandii, Japonii, Litwie, Łotwie, Mołdawii, Niemczech, Norwegii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainie, Ukrainie, USA i we Włoszech.

Alberto Nosé – Absolwent Konserwatorium w Weronie pod kier. prof. Laury Palmierii oraz słynnej ,,Pianistica Internazionale” w Imola w klasie prof. Franco Scali, Borisa Petrushansky’ego i Leonida Margeliusa. Laureat V Nagrody Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2000); również nagród: Konkursu im. Busoniego w Bolzano (II), Maj Lind w Helsinkach (I), Vendôme w Paryżu (I), im. Marquerity Long i Jacquesa Thibaud w Paryżu (II), w Santander (Grand Prix), Top of the World w Tromsø (I). Występuje w Europie, Azji i USA na prestiżowych festiwalach i w największych salach (Carnegie Hall, Wigmore Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hal w Tokio, Mozarteum w Salzburgu, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonia Narodowa); również z orkiestrami: London Philharmonic, English Chamber, Orchestre Philharmonique de Radio France, Finnish Radio Symphony, New Japan Philharmonic, Filharmonia Narodowa. Prowadzi klasy mistrzowskie w Genewie, Nowym Jorku, w Japonii. Nagrywa m.in. dla firmy Naxos.

27

/ 07 / 2021