Wspomnienie – dr n. hum. Jerzy Polak

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci doktora Jerzego Polaka, który zmarł w sobotę, 23 września 2023 r.

Jerzy Polak ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a tytuł doktora nauk humanistycznych obronił pod koniec lat 80. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Był historykiem, a także oddanym muzealnikiem.

W latach 1978-1990 pracował w Muzeum Zamkowym w Pszczynie jako adiunkt i kustosz – kierownik Działu Historii i Kultury Regionu. W latach 1990-2000 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej.

Był specjalistą wysokiej klasy w tematyce śląskiej, zwłaszcza w historii Bielska-Białej, Ziemi Pszczyńskiej i Śląska Cieszyńskiego.

Wśród wielu pozycji książkowych, które napisał, należy wspomnieć o Zarysie dziejów Lipnika (2002), Z badań nad dziejami Bielska-Białej od XIII do XVIII wieku (2007), o dwutomowym Poczcie panów i książąt pszczyńskich (2007, 2023), a także o licznych monograficznych opracowaniach i artykułach m.in. w materiałach Muzeum Wnętrz Zabytkowych czy w ramach Studium Muzealnego. Był także prezesem honorowym Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego.

Środowisko śląskich muzealników, historyków oraz badaczy dziejów w sobotę straciło wybitnego naukowca, pracownika, a także przyjaciela.
Z rodziną oraz bliskimi zmarłego łączymy się w bólu i składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Dyrektor Maciej Kluss 
oraz Pracownicy Muzeum Zamkowego w Pszczynie

24

/ 09 / 2023