42 Festiwal „Wieczory u Telemanna”

75 urodziny Muzeum Zamkowego w Pszczynie, 340 urodziny Georga Philippa Telemanna, znakomici wykonawcy, dwie niezwykle ciekawe propozycje programowe – Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza na 42 Festiwal „Wieczory u Telemanna”. W tym roku koncerty odbędą się w Sali lustrzanej pszczyńskiego Zamku oraz we wnętrzu zabytkowego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Pszczynie.

WIECZRÓR I
Piątek, 15 października, g. 18.00
Sala lustrzana, Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Equilibrium String Quartet

WYKONAWCY:

Sulamita Ślubowska – skrzypce
Małgorzata Malke – skrzypce
Anna Nowak – altówka
Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela

PROGRAM:

Józef Elsner – Kwartet smyczkowy Es-dur op. 8 nr 2
Stanisław Moniuszko – Kwartet smyczkowy d-moll
Józef Elsner – Kwartet smyczkowy C-dur op. 8 nr 1

Polska muzyka kameralna XIX w. rozwijała się niezwykle dynamicznie, a jej ojcem zdecydowanie był Józef Elsner – autor pierwszych polskich kwartetów smyczkowych. Przedstawienie tej części twórczości Elsnera pozwala pokazać go do strony utalentowanego twórcy, a nie tylko pedagoga, z którą to profesją go kojarzymy jako nauczyciela Fryderyka Chopina. Koncert uzupełniony jest o Kwartet smyczkowy Stanisława Moniuszki – dedykowany właśnie Elsnerowi. Koncert na instrumentach historycznych.

Bilety na Festiwal można zakupić za pośrednictwem strony internetowej https://rezerwacja.zamek-pszczyna.pl/event/237 lub w kasach Muzeum Zamkowego w Pszczynie w godzinach otwarcia Muzeum.
Bilet: 60 zł

Koncert realizowany jest zgodnie z aktualnie obowiązującymi wymogami bezpieczeństwa i zasadami postępowania w przestrzeni publicznej. Miejsca nie są numerowane, liczba miejsc jest ograniczona. 

WIECZÓR II
Sobota, 16 października, g. 18.00

Holland Baroque

Koncert odbędzie się w dostojnym, o doskonałe akustyce wnętrzu zabytkowego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Pszczynie.

WYKONAWCY:

Judith Steenbrink – skrzypce
Katarina Aleksić – skrzypce
Chloe Prendergast – skrzypce
Filip Rekieć – altówka
Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela
Christoph Sommer – lutnia
Tineke Steenbrink – klawesyn

PROGRAM „POLONOISE”

Program w całości oparty na kompozycjach Georga Philippa Telemanna, w tym:
Polonié
Polonesie
Concerto Polonois B-dur TWV 43:B3
Partie Polonois TWV 39
Concerto Polonois G-dur TWV 43:G7

Holland Baroque znakomita europejska orkiestra instrumentów dawnych światowe uznanie zdobyła za swoje świeże podejście do muzyki historycznej i piękne brzmienie. Program koncertu nawiązuje do jednej z ostatnich płyt zespołu w całości poświęconej wątkom polskim w twórczości najbardziej polskiego z niemieckich kompozytorów baroku, Georga Philippa Telemanna, którego kompozycje zaprezentowane zostaną w błyskotliwych i odkrywczych interpretacjach.

Polonoise” to program jednej z ich ostatnich płyt, w całości poświęconej wątkom polskim. Inspiracją do powstania tej płyty były Tańce Polskie z Manuskryptu Roztockiego (TWV 45), w którym Telemann zanotował muzykę ludową i taneczną usłyszaną podczas swojego pobytu w Polsce na żarskim i pszczyńskim dworze hrabiego Erdmanna II Promnitza, oraz odbywanych z tych miejsc podróży.

Holendrzy odkrywają na nowo twórczość Telemanna wnikliwie studiując elementy wyraźnie wybrzmiewającego stylu polskiego i zabierają słuchacza w podróż przez dzikie polskie krajobrazy,  góry, do wiejskiej karczmy i malowniczych wiosek. Polskie tańce Telemanna w wykonaniu Holland Baroque są jeszcze bardziej energiczne niż kiedykolwiek wcześniej.  

Bilety na Festiwal można zakupić za pośrednictwem strony internetowej https://rezerwacja.zamek-pszczyna.pl/event/236 lub w kasach Muzeum Zamkowego w Pszczynie w godzinach otwarcia Muzeum.
Bilet: 60 zł

Koncert realizowany jest zgodnie z aktualnie obowiązującymi wymogami bezpieczeństwa i zasadami postępowania w przestrzeni publicznej. Miejsca nie są numerowane, liczba miejsc jest ograniczona. 

Partnerem Festiwalu „Wieczory u Telemanna” jest PKO Bank Polski.

PKO BP


Tegoroczna edycja Festiwalu realizowana jest we współpracy

  • Allimprovviso  – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej w Gliwicach
  • Towarzystwo Kulturalne FUGA w Gliwicach
  • Teatr Miejski w Gliwicach
  • Miasto Gliwice
  • Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pszczynie 

01

/ 10 / 2021