44. Międzynarodowy Festiwal „Wieczory u Telemanna” – 15.10.2023

Freiburger Barockorchester fot. Britt Schilling

Freiburger Barockorchester

Orkiestra Barokowa z Fryburga może poszczycić się ponad 35-letnią historią i pozycją jednej z najważniejszych orkiestr historycznych na świecie. Regularnie gości w najznakomitszych salach koncertowych i teatrach operowych od Fryburga po Daleki Wschód, z repertuarem sięgającym od baroku po współczesność. Niezmienne pozostaje credo artystyczne zespołu: rzeczywista, pełna zaangażowania współpraca wszystkich muzyków, którzy niejednokrotnie występują także jako soliści.

Zespół stale współpracuje z tak znakomitymi artystami jak Pablo Heras-Casado, Sir Simon Rattle czy Teodor Currentzis. Orkiestrę Barokową z Fryburga łączy także szczególna muzyczna przyjaźń ze znakomitym René Jacobsem. Zespół współpracuje z wieloma renomowanymi dyrygentami, dając rocznie ok. 100 występów, od koncertów kameralnych po przedstawienia operowe.

Gottfried von der Goltz
fot. Volker Renner

Gottfried von der Goltz

Światowej sławy skrzypek barokowy i kierownik artystyczny swoją renomę osiągnął dzięki wieloletniej współpracy z Freiburger Barockorchester. Zgodnie z XVIII-wieczną tradycją, prowadzi on FBO z pozycji koncertmistrza. W jego repertuarze znaleźć można zarówno muzykę wczesnego baroku, jak i muzykę współczesną, co ilustruje obszerna dyskografia, która czyni go niezwykle wszechstronnym i elastycznym muzykiem. Gottfried von der Goltz uznawany jest także za specjalistę w niesłusznie zapomnianym repertuarze muzyki barokowej dworu drezdeńskiego, jak i czterech synów Bacha. Oprócz licznych występów z FBO Gottfried von der Goltz regularnie współpracuje (jako dyrygent gościnny i solista) z Berliner Barock Solisten, Württembergisches Kammerorchester Heilbronn, hr-Sinfonieorchester Frankfurt, Tafelmusik Baroque Orchestra i innymi zespołami. Przez kilka lat był dyrektorem artystycznym Norwegian Baroque Orchestra. Ogromną pasją artysty jest muzyka kameralna, którą rozwija w różnych formacjach. Jest niezwykle cenionym profesorem skrzypiec barokowych i współczesnych na Uniwersytecie Muzycznym we Fryburgu.

niedziela, 15 października 2023 

Koncert inaugurujący 44. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wieczory u Telemanna” i XXXII Festiwal Ars Cameralis

WYKONAWCY
Gotffried von der Goltz – skrzypce
Freiburger Barockorchester„Wanderlust”
Barokowe inspiracje odległymi kulturami

Jean Philippe Rameau – Suita z „Les Indes galantes” cz. I
Carlo Farina – Capriccio Stravagante
Francesco Geminiani – Concerto grosso d-moll „La Folia”

* * *

Henry Purcell – Suita z „The Indian Queen” Z. 630
Antonio Vivaldi – Koncert skrzypcowy D-dur „Il grosso Mogul”
Jean Philippe Rameau – Suita z „Les Indes galantes” cz. II

09

/ 10 / 2023