Koncerty Świąteczne 2016

Muzemum Zamkowe Pszczyna - logo

Sobota, 10 grudnia 2016 r.

godz. 18.00
Koncert Świąteczny
„Koncert Kolędowy Cicho. Cicho Pastuszkowie”

Wykonawcy:


Agnieszka Wilczyńska
Janusz Szrom
Włodzimierz Nahorny
Andrzej Jagodziński
Andrzej Łukasik

ierwsza część:
Białe żagielki

Walc przedświt
Łagodne światło
Wtul się w sen
Czas po burzy
Która to już wspólna wiosna
Tup,tup,
Prawo do miłości
Pogadaj ze mną

utwory pochodzące z płyty „Wojciech MŁYNARSKI / Włodzimierz NAHORNY- POGADAJ ZE MNĄ”

przerwa

druga część:
Cicho,cicho pastuszkowie

Spytaj Józefie
Do nocy tej
Lecą aniołowie
Bóg rodzi się
Na jodłach wróble
Mój osiołku
Cicha noc
Gdy śliczna Panna

pastorałki pochodzące z płyty „CICHO, CICHO PASTUSZKOWIE” oraz kolędy tradycyjne

„Koncert Kolędowy Cicho. Cicho Pastuszkowie”

Niedziela, 11 grudnia 2016 r.,
godz. 16.30 i 19.30
Koncerty Świąteczne
„Tańce Świata” Woytek Mrozek i jego goście

Wykonawcy:
Wojciech Mrozek – klarnet
Maryjan Lomaha – skrzypce
Ihor Lomaha – cymbały
Yuriy Romaniv – fortepian
Volodymyr Kachur – bas
Eliza Sacharczuk – wokal

Program:

Jerry Bock – „Sunrise, sunset” z musicalu „Skrzypek na dachu”
Jerry Bock – „L’Chaim” z musicalu „Skrzypek na dachu”
Tradycyjna muzyka Klezmerska – Czardasz
Tradycyjna pieśń rosyjska – Oczy Czarne
Jenö Hubay – Memory of Bihaty
Muzyka tradycyjnego tańca rumuńskiego – Hora
Karel Vacek – Du schwarzer Zigeuner
Woytek Mrozek Taras Klezmer
Grigoras Dyniku – The Lark
Bałkańska pieśń ludowa – Ederlezi
Woytek Mrozek – Spring Hora
Vittorio Monti – Czardasz
Johannes Brahms – Taniec węgierski nr 5
Kolędy

Eliza Sacharczuk

Ukończyła Studium Estradowe im. Anny German w Białymstoku, jak również Pedagogikę Wczesnoszkolna z Edukacją Artystyczną. W ramach swej edukacji w Studium Estradowym, jako wokalistka brała udział w musicalu „Dym”. W roku 2003 wydała singiel poezji śpiewanej p.t. „Jesień” jako Eliza i Amea. Nagroda Grand Prix na Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu w roku 2012. Na stałe związana ze stowarzyszeniem Natural Voice Perfection, gdzie od kilku lat szkoli swój warsztat wokalny u takich nauczycieli jak Daen Kaelin, Marek Stawiński, Bob Stoloff, John Henny. Od roku 2009 jest właścicielką Centrum Artystycznego w Białymstoku gdzie pracuje jako trener wokalu.

Lomagos Band 

Zarówno pod względem obsady, doboru repertuaru jak i wysokiej jakości grupę Lomagos Band porównać można do zespołu braci Lokatosz. Autentyczność, energia i zachwycająca wirtuozeria towarzyszy wszystkim koncertom Lomagos Band. Grupę stworzyli bracia Ihor i Maryan Lomaha, którzy specjalizują się w odtwórstwie muzyki etnicznej, folkowej Europy wschodniej i południowej, cygańskiego jazzu i muzyki klezmerskiej. Programy Lomagos Band’u powstały na kanwie twórczości słynnego skrzypka Lokatosza, którego artyzm i twórczość wywarła duży wpływ na wybór kierunku muzycznej podróży braci Lomagos. Zespół koncertuje cyklicznie na: Ukrainie, w Niemczech, Austrii, Hiszpanii i Polsce. W 2007 roku grupa nagrała swoją pierwszą płytę CD, która cieszy się wielkim powodzeniem. Autentyczność, wirtuozeria i przyjemność muzykowania młodych, pełnych energii i temperamentu artystów udziela się publiczności i jest gwarantem wielu niezapomnianych artystycznych doznań i uniesień. Ostatnim projektem grupy jest połączenie muzyki cygańskiej z parafrazami muzyki W. A. Mozarta. Projekt ten gościł na Festiwalu Mozartiana w Gdańsku i słuchało go ponad 2 000 osób.

Sobota, 17 grudnia 2016 r.,

godz. 16.30 i 19.30
Koncerty Świąteczne
Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego

W programie: Świąteczna Muzyka Chóralna oraz kolędy

Poznański Chór Chłopięcy

Poznański Chór Chłopięcy powołany został 1 września 2003 roku jako nowa, samorządowa instytucja kultury. Nowy podmiot utworzono z inicjatywy Prezydenta Miasta Poznania dla zachowania ciągłości tradycji istnienia zespołu, którego początki sięgają 1945 roku.
Chór działa we współpracy z jedyną w Polsce, 9-letnią Poznańską Szkołą Chóralną Jerzego Kurczewskiego, do której uczęszczają śpiewacy chóru. Szkoła stanowi znakomite, perspektywiczne zaplecze edukacyjne zespołu.
Założycielem chóru był Jerzy Kurczewski (1924 – 1995) wybitny dyrygent i pedagog, autorytet w dziedzinie chóralistyki, twórca istniejącej od 1957 roku jedynej w Polsce szkoły chóralnej. Jego Poznański Chór Chłopięcy koncertował w wielu krajach na 4 kontynentach. Brał udział w licznych prestiżowych festiwalach muzycznych, występował m.in. w Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Wiedeńskim Musikverein. Zespół zarejestrował wiele płyt, dokonał światowych prawykonań znaczących dzieł kompozytorów współczesnych.
W latach 1992 – 2003 chór działał w ramach stowarzyszenia Poznański Chór Chłopięcy „Polskie Słowiki” pod kierownictwem Wojciecha A. Kroloppa. Chór znany był publiczności w wielu krajach świata.
Dyrektorem nowego Poznańskiego Chóru Chłopięcego jest Jacek Sykulski – kompozytor i dyrygent, Współtwórcą nowej instytucji od podstaw był Marcin Poprawski – wicedyrektor ds. organizacyjnych, którego pracę kontynuuje Joanna Theuss. „Team” entuzjastów kieruje zespołem w którym pracują wspaniałe, utalentowane dzieci – najmłodsi profesjonalni muzycy w Poznaniu.

Jacek Sykulski

Kompozytor, dyrygent i chórmistrz, urodził się w Poznaniu w 1964 r. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie klarnetu i kompozycji. W 1987 r. przybył do Kanady, gdzie odbył roczne stypendium u znanego kanadyjskiego kompozytora, czterokrotnego zdobywcy nagrody Gemini, Christophera Dedricka.
W 1996 r. Sykulski został dyrygentem i dyrektorem artystycznym Chóru Akademickiego uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2003 r. objął stanowisko dyrektora Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Prowadzi również autorski zespół wokalny „Nova Gaudia”. Prowadzone przez niego zespoły koncertują na całym świecie, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i kościołach w Europie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Boliwii, Chinach, Japonii i na Tajwanie.

W 1991 r. Sykulski zasłynął w świecie jako kompozytor, pisząc pieśń „Abba Ojcze” (słowa autorstwa o. Jana Góry OP), która stała się hymnem VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie.

W swojej pracy ciągle eksperymentuje, szukając nowych form muzycznej ekspresji, dzięki czemu zespoły przez niego prowadzone wytyczają nowe kierunki nie tylko w polskiej, ale i w światowej chóralistyce.

Bilety w cenie 80 zł

Rezerwacja i sprzedaż biletów od soboty, 1 października 2016 r., od godz. 17.00.

Rezerwacja i sprzedaż biletów odbędzie się poprzez system rezerwacji

Muzeum Zamkowego w Pszczynie: www.rezerwacja.zamek-pszczyna.pl

27

/ 07 / 2021