Festiwal Jazz&Literatura to cykl jazzowych koncertów oraz edukacyjno-artystyczne warsztaty związane z muzyką i literaturą. Świat dźwięku, do którego zapraszamy, to jazz we wszystkich odcieniach, a także pogranicza gatunków. W tym roku po raz pierwszy Muzeum Zamkowe w Pszczynie ma przyjemność zaprezentować jeden z festiwalowych koncertów w swoich wnętrzach.
Zapraszamy Państwa do Sali lustrzanej na koncert w ramach IV festiwalu Jazz&Literatura w sobotę, 13 października 2018 r.,
o godz. 19.00.
GÓRECKI AHEAD to nowatorskie odczytanie muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego. Bracia Oleś i ich gość, Christopher Dell, przedstawiają kompozytora w zupełnie nowym, jazzowym kontekście, ukazując jego dzieło z zaskakującej perspektywy muzyków improwizujących. Ta odważna aktualizacja twórczości Góreckiego potwierdza jej żywotność i podatność na muzyczne alteracje.
Henryk Mikołaj Górecki należy do najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, a sława ugruntowana przez III Symfonię dalece wykracza poza normy osiągalne dla kompozytorów muzyki poważnej. Jego dorobek nie jest jednak powszechnie znany, a okresy twórczości, przez które przeszedł, są na tyle różnorodne, iż miłośnicy jednego bywają często antagonistami innego. Status awangardzisty jaki zapewniły mu jego wczesne dzieła przeszkadza poniekąd w percepcji jego kolejnych utworów, a kontemplacyjny charakter dzieł późniejszych – mylony często z minimalizmem – aczkolwiek przysporzył mu pop-sławy i nowych fanów na całym świecie, zarazem zakwestionował wcześniejszy dorobek i wywołał falę krytyki wśród przychylnych mu onegdaj akolitów. Niejednoznaczna ocena jego twórczości już sama w sobie wiele mówi nam o Góreckim jako o twórcy i człowieku, który, będąc kompozytorem-myślicielem, za wszelką ceną próbował wymykać się zarówno krytyce, jak i kompanom po fachu. Jest jednak w Góreckim coś jednoznacznego i na wskroś konsekwentnego, co sprytnie kamuflował w swojej muzyce, z premedytacją unikając jednoznaczności w ocenach i środkach. On sam powiedział kiedyś, iż jest kompozytorem jednej idei. Co zatem miał na myśli?
Przystępując do realizacji projektu GÓRECKI AHEAD to właśnie pytanie zadali sobie jego twórcy: kontrabasista Marcin Oleś, perkusista Bartłomiej Oleś i niemiecki wibrafonista Christopher Dell. Trio, które razem tworzą od 2011 roku, zrealizowało uprzednio album z muzyką Krzysztofa Komedy, odczytując ją na nowo, odrzucając narosłe klisze interpretacyjne i korzystając w pełni z możliwości otwartej partytury kompozytora. W przypadku muzyki Góreckiego zamierzenia i realizacja skupiły się raczej na odszukaniu wspólnych elementów jego kompozytorskiej układanki i zagraniu tej muzyki poniekąd od nowa. Zmianie uległy: obsada instrumentalna, nierzadko struktury utworów, a czasem również ich długości. Niekiedy niemalże wszystko toczy się zgodnie z kompozytorskim zamysłem twórcy, ale jest poddane odmiennej wrażliwości muzyków improwizujących. GÓRECKI AHEAD jest bowiem autorską propozycją odczytania muzyki Mistrza, przefiltrowaną przez wrażliwość i muzyczne doświadczenie muzyków tria Oles Brothers & Christopher Dell.