Apartament gościnny ponownie otwarty dla publiczności

Od wtorku, 10 maja zapraszamy do zwiedzania Apartamentu gościnnego wchodzącego w skład ekspozycji „Wnętrz XIX i XX-wiecznych” i składającego się z Salonu zielonego, Sypialni oraz Łazienki.

Szczególnie uwadze polecamy Sypialnię gościnną, którą prezentujemy w nieco innej odsłonie, ponieważ w czasie, gdy Apartament był zamknięty, nie próżnowaliśmy. Wnętrze zostało poddane niezbędnym pracom renowacyjnym, w trakcie których przywrócono jasny kolor ścian, znajdujący swe potwierdzenie w archiwalnych materiałach źródłowych – fotografiach Sypialni z ok. 1915 r. Na historyczne miejsce powróciły m.in. XVIII-wieczne grafiki z dawnego wyposażenia pokoju, a zasłony, lambrekiny i baldachim nad łożem obszyto nowymi pasmanteriami, podobnymi do tych z ok. 1915 r. i dobranymi na podstawie dawnych zdjęć. W ten sposób Muzeum realizuje swój podstawowy cel, jakim jest przywracanie historycznego wyglądu wnętrz zamkowych, tak by jak najwierniej przypominały te z czasów ostatnich właścicieli. Pracom na ekspozycji towarzyszyły wnikliwe badania dokumentów historycznych. 

Wszystkich tych, których interesuje historia Sypialni gościnnej, to komu służyła i jak zmieniała się na przestrzeni lat – począwszy od zakończenia ostatniej przebudowy zamku w 1876 r. po dzień dzisiejszy – zapraszamy do obejrzenia filmu pt. „Metamorfozy zamkowej sypialni” na muzealnym kanale YouTube.

28

/ 05 / 2022