Dofinansowanie zadania pn. 44. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wieczory u Telemanna”.

Dofinansowanie zadania pn. 44. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wieczory u Telemanna”.

W roku 2023 Muzeum Zamkowe w Pszczynie otrzymało środki finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca na realizację zadania pn. 44. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wieczory u Telemanna”.

„Wieczory u Telemanna” po raz pierwszy odbyły się w 1979 roku, początkowo jako festiwal muzyki barokowej. Z czasem formuła festiwalu rozszerzała się ukazując twórczość kompozytora w szerokich kontekstach muzycznych i wykonawczych sięgających daleko poza ramy muzyki dawnej. Jest to jedyne takie wydarzenie w Polsce i jedno z nielicznych w Europie, gdyż koncerty odbywają się we wnętrzach, w których przebywał Telemann.

W ramach 44. Międzynarodowego Festiwalu „Wieczory u Telemanna” odbyły się 4 koncerty w dniach 15, 17, 22 i 29 października. W Sali Lustrzanej zamku pszczyńskiego wystąpili znakomici soliści i orkiestry – mistrzowie wykonawstwa historycznego: Gotfried von der Goltz Freiburger Barockorchester, Petri Kumela (gitara) i Finnish Baroque Orchestra, Karla Enriquez (skrzypce), Ira Givol (wiolonczela) wraz z Boulevard Baroque oraz laureat II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, któremu towarzyszyła OH! Orkiestra pod kierownictwem artystycznym Martyny Pastuszki.

Dotacja w wysokości 65 000 zł. Całkowita wartość projektu: 110 081,55 zł netto. Umowę podpisano 31 sierpnia 2023 r.

31

/ 08 / 2023