W ramach ⅩXVIII Festiwalu Ars Cameralis w dniach 15—17 listopada Muzeum Zamkowe w Pszczynie stanie się przestrzenią dla kolejnej odsłony wydarzeń artystycznych skupionych wokół zagadnienia światła.Polscy, niemieccy i duńscy artyści spróbują zmierzyć się z dziedzictwem pszczyńskiego Zamku, odkrywając równocześnie nowe konteksty. Światło wykorzystane jako język, narzędzie i źródło kreacji połączy historię tego miejsca z wrażliwością i intuicją artystów. Jak powiedział kiedyś Bartek Nalazek: „Ciekawi mnie sytuacja, w której światło ma swoją dramaturgię, charakter, a nawet jest osobnym bohaterem. Chciałbym, żeby ludzie częściej zwracali uwagę na jego obecność”*. Niech słowa artysty staną się mottem niniejszego projektu.
*rozmowa z reżyserem światła Bartoszem Nalazkiem w ramach cyklu „Projekt Spektakl” realizowanego przez Instytut Teatralny i portal dwutygodnik.com
Instalacje będą dostępne do 30 listopada 2019 r.
Wejście na podstawie biletu na Wnętrza XIX i XX-wieczne
Festiwal Ars Cameralis 2019 — Więcej Światła w Pszczynie!
PROGRAM:
__________________________
piątek, 15 listopada 2019 r., godz. 18.00, Zamek
Mischa Kuball, Karolina Hałatek, Agnieszka Jaworek – wernisaż instalacji
W ramach wernisażu specjalny wykład Mischy Kuballa i spotkanie z twórcami instalacji.
Wstęp wolny
sobota, 16 listopada 2019 r., godz. 18.00, Stajnie Książęce w Pszczynie
Widowisko świetlno-muzyczne: Sofie Birch + Pernille Kjær Reżyseria światła: Jan Dybała
Wstęp wolny
niedziela, 17 listopada 2019 r., godz. 11.00, Stajnie Książęce w Pszczynie
Warsztaty artystyczno-arteterapeutyczne: Ewa Baranowska-Jojko, Agnieszka Jaworek
Wstęp wolny, obowiązują zapisy: info@cameralis.art.pl
Sylwetki artystów Festiwalu Ars Cameralis
Jeden z czołowych niemieckich artystów konceptualnych, profesor Akademii Sztuki Mediów w Kolonii. Twórca rozbudowanych instalacji, profesor Akademi Sztuki Mediów w Kolonii. Twórca rozbudowanych instalacji, realizuje prace site-specific, które często pozostają w ścisłej relacji z architekturą i przestrzenią publiczną.
www.mischakuball.com
KAROLINA HAŁATEK
Artystka tworząca instalacje site-specific, obiekty, fotografie i wideo. W formalnie oszczędnych instalacjach artystka wykorzystuje takie materiały, jak neon, laser, światło i lustra. Ujawnia fizyczny charakter tych materii, aby o nich opowiedzieć. Hałatek nie uważa się jednak za artystkę tworzącą sztukę minimalną. Swym dziełom nadaje symbolikę odnoszącą się do percepcji, sposobów funkcjonowania umysłu oraz zagadnień ontologicznych.
www.karolinahalatek.com
Artystka sztuk wizualnych, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, doktor sztuki. W swojej twórczości wykorzystuje wielorakie formy przekazu artystycznego, takie jak: malarstwo, rysunek, grafika, fotografia, neony, instalacje, obiekty oraz video.
www.agnieszkajaworek.com
SOFIE BIRCH
Niezwykle utalentowana kopenhaska kompozytorka muzyki elektronicznej. Od momentu wydania pierwszej kasety Sketty Commodity w 2017 roku, nakładem duńskiej wytwórni Infinite Waves, brzmiała jak artystka marzeń. Debiutancki album Doldreams potwierdził jej wyjątkową wrażliwość, którą perfekcyjnie łączy z odwagą eksperymentowania. Podczas występów na żywo artystce udaje się niezwykle zręcznie przeplatać błogie melodie z lapidarnymi dźwiękami syntezatorów, tworząc tym samym subtelne i finezyjne harmonie wpadające w ucho. Jako wykształcona sound designerka zajmuje się również badaniem struktury dźwięków, ich konstruowaniem oraz tworzeniem ścieżek dźwiękowych do filmów, instalacji czy animacji. Równocześnie nie jest jej obca improwizacja. Równocześnie nie jest jej obca improwizacja.
PERNILLE KJÆR
Artystka, reżyserka, vj’ka i twórczyni filmów niezależnych, specjalizująca się w animacji postaci. Urodzona w 1989 roku w Kopenhadze, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Århus. Zrealizowała szereg krótkich animacji, filmów i innych projektów związanych ze sztuką filmową. W swojej pracy często koncentruje się na kolorze i geometrycznych formach, nie stroni od sztuki cyfrowej, obiektów 3d, fotografii i zabawy światłem. W nietuzinkowy sposób łączy świat sztuki, muzyki, filmu. Współpracowała z kompozytorkami i sound designerkami: Sofie Birch i Astrid Fabrin, z którymi stworzyła wielkoformatowe prace video oraz instalację sound artową Oden do Kloden. Obecnie Pernille skupia się na pracy z węgierską reżyserką Reką Bucsi przy dużym projekcie filmowym Solar Walk.
EWA BARANOWSKA-JOJKO
Absolwentka studiów pedagogicznych oraz podyplomowych studiów z zakresu sztuki i arteterapii. Coach ICF. Ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i osobami dorosłymi. Autorka książek Rozwojowa kreska. Ćwiczenia plastyczne z elementami arteterapii oraz Rozwojowe wzgórze. Program rozwoju osobistego dla dzieci z elementami arteterapii wydanych przez Wydawnictwo Harmonia.
_________________________
ORGANIZATORZY:
Śląskie. Pozytywna energia / Instytucja Kultury Ars Cameralis / Ars Cameralis jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Śląskiego
WSPÓŁORGANIZATORZY:
Muzeum Zamkowe w Pszczynie