1798. Lâm Duc Hiên. Wystawa fotografii

WYSTAWA CZASOWA | STAJNIE KSIĄŻĘCE W PSZCZYNIE | dostępna od środy do niedzieli | 26 kwietnia – 30 listopada 2024

1798
Lâm Duc Hiên

Wystawa fotografiiNowa wystawa w Stajniach Książęcych w Pszczynie, przygotowana we współpracy ze Stadniną Ochaby, prezentuje cykl fotografii, stanowiących część projektu artystycznego „1798”.


Tytuł projektu nawiązuje do daty powstania Stadniny Koni w Ochabach. Autorem prac jest uznany francuski fotograf laotańskiego pochodzenia Lâm Duc Hiên.

Fotografie zaprezentowane na wystawie powstały w przeciągu 3 lat i kilku wizyt artysty w ochabskiej stadninie. Ukazują relację między koniem i człowiekiem, jeźdźcem i jego wierzchowcem, a także stanowią refleksję nad dziedzictwem najstarszej prywatnej stadniny w Polsce.
Integralną częścią projektu jest przygotowywana do wydania książka o tym samym tytule, której autorami są Piotr Czakański i  Lâm Duc Hiên, która ukaże się jesienią tego roku. Jest to epicka opowieść o Tobiasie, realnej postaci związanej z Ochabami, dla której konie są synonimem dobroci i piękna.

Francusko-laotański fotograf Lâm Duc Hiên urodził się w 1966 roku nad brzegiem Mekongu w Laosie, a stamtąd wyemigrował z rodziną do Francji. Zanim tam dotarł, spędził dwa lata w obozie dla uchodźców w Tajlandii, co odcisnęło na nim piętno na zawsze. We Francji artysta uzyskał dyplom w dziedzinie sztuk pięknych.
Jego otwartość na świat zabarwia jego prace fotograficzne humanistyczną wrażliwością. Zaangażowanie artysty znajduje odzwierciedlenie w jego osobistych projektach, a także w zleceniach dla prasy i organizacji pozarządowych. Rumunia, Rosja, Bośnia, Czeczenia, Rwanda, Sudan, a zwłaszcza Irak to terytoria, które fotografuje. Fotografie Lâm Duc Hiêna dokumentują ogrom zniszczeń spowodowanych głównymi konfliktami końca XX i początku XXI wieku.  Artysta zaangażowany jest w ochronę zasobów naturalnych, dokumentuje również wpływ współczesnych zmian na sposób życia wzdłuż rzek Mekong i Niger. Jego prace są regularnie publikowane w prasie, wydawnictwach książkowych i pokazywane na wystawach.  Lâm Duc Hiên jest zdobywcą licznych nagród: prestiżowej nagrody World Press Photo za cykl o mieszkańcach Iraku, nagrody Leica Award, Wielkiej Europejskiej Nagrody miasta Vevey, nagrody Villa Medicis, nagrody Fundacji Jean-Luc Lagardère’a. Artysta jest członkiem agencji fotograficznej Agence VU w Paryżu. Mieszka i pracuje między Francją a Kurdystanem.

Wystawie TOWARZYSZĄ aranżacje kwiatowe, przygotowane przez firmę florystyczną Róża Group z Goczałkowic.

Wystawa odbywa się pod kwiatowym patronatem RÓŻA GROUP. Aranżacje kwiatowe zostały wykonane przy współpracy z mistrzem florystyki Agatą Szafraniec – Kwiaciarnia Zielona Zebra

Patronem medialnym wystawy jest Magazyn Why Story

Oprowadzanie kuratorskie:


w każdy czwartek o godz. 12.00, bezpłatne z biletem wstępu do Stajni oraz wybrane weekendy. Więcej informacji na stronie oraz w mediach społecznościowych.

1798. Lâm Duc Hiên. Wystawa fotografii_w Stajniach Książęcych w Pszczyniewydarzenia towarzyszące


Oprowadzanie kuratorskie:
w każdy czwartek o godz. 12.00, bezpłatne z biletem wstępu do Stajni oraz wybrane weekendy. Więcej informacji na stronie oraz w mediach społecznościowych.

Finisażwystawy:
wieczór autorski książki „1798”, dokładna data wydarzenia podana zostanie w późniejszym terminie.

Kurator wystawy: Dominika Sulińska