II Letni Festiwal Arcydzieł Kameralistyki „Wokół Beethovena”

Muzemum Zamkowe Pszczyna - logo

29 lipca 2007

Sala Lustrzana, godz. 17.00

Wokół Beethovena
II Festiwal Arcydzieł Kameralistyki

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Kancelarii Muzeum, tel. 032/ 210 30 37.

WYKONAWCY

Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce
Marcin Sikorski – fortepian

Koncert poprowadzi
Kamila Kiełbińska

PROGRAM

Sergiusz Prokofiew (1891-1953)
II Sonata D-dur na skrzypce i fortepian op. 94 bis

Alfred Schnittke (1934-1998)
I Sonata na skrzypce i fortepian (1963)


Bela Bartok (1881-1945)
Tańce Rumuńskie

Karol Szymanowski (1882-1937)
„Źródło Aretuzy” z cyklu „Mity – trzy poematy” na skrzypce i fortepian op. 30 (1915)
„Nokturn i Tarantela” na skrzypce i fortepian op. 28 (1915)

ANNA MARIA STAŚKIEWICZ

Skrzypaczka, urodzona 1983 r. w Będzinie.
Studiuje grę na skrzypcach w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie Marcina Baranowskiego. Laureatka licznych konkursów skrzypcowych, m. in. w 1999 roku otrzymała II nagrodę na konkursie młodych instrumentalistów w Bydgoszczy oraz III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie, w 2000 roku zdobyła I nagrodę na 16. Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze, w 2001 – I nagrodę na Ogólnopolskim Przesłuchaniu Skrzypków w Elblągu oraz I nagrodę i nagrodę specjalną na 5. Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi, a w roku 2006 otrzymała nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie koncertu Wolfganga Amadeusza Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „VALSESIA MUSICA” w Verallo (Włochy) oraz III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Koncertuje w kraju i za granicą, m. in. występowała z Orkiestrą Kameralną „AMADEUS”, Orkiestrą Kameralną „LEOPOLDINUM”, orkiestrami symfonicznymi w Bydgoszczy, Lublinie, Katowicach, Zielonej Górze, Orkiestrą Kameralną WIRTUOZI LWOWA, SINFONIETTĄ CRACOVIĄ oraz z Toruńską Orkiestrą Kameralną.

MARCIN SIKORSKI

Absolwent PSM w Bytomiu oraz AM w Katowicach.
Był uczniem Bogumiły Scigały oraz studentem Marii Szwajger-Kułakowskiej. Kształcił się również w dziedzinie kameralistyki pod okiem m. in. Isaaca Sterna, Leona Fleishera, Eriki Frieser, Bruno Canino, Emanuela Axa oraz członków kwartetów LaSalle, Juilliard, Emerson, Guarneri.
Jest uważany za najwybitniejszego polskiego pianistę-kameralistę młodego pokolenia. W marcu 2000 roku zdobył grając w triu fortepianowym I nagrodę oraz nagrodę specjalną na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku. Miesiąc później powtórzył ten sukces na konkursie kameralnym im. P. Lantier w Paryżu. Jest również laureatem konkursów w Poertschach w Austrii, Krakowie i Vercelli we Włoszech, gdzie otrzymał również nagrodę publiczności. Był nagradzany i wyróżniany jako najlepszy pianista podczas wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych. Był też oficjalnym pianistą wielkich międzynarodowych konkursów skrzypcowych: VI Konkursu im. J. Joachima w Hanowerze i XIII Konkursu im. Henryka Wieniawskiego.
Marcin Sikorski koncertuje w Polsce i za granicą (USA, Rosja, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Belgia, Holandia, Słowenia, Czechy, Słowacji, Ukraina, Włochy). Występował jako solista z orkiestrami pod dyrekcją M. J. Błaszczyka, J. Rogali i T. Serafina. Brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach muzycznych takich jak; Festival Pontino (Włochy), w Music Marathon (Praga), Bratysławskie Hudebne Slawnosti, Gdańska Wiosna, Tarnowski Tydzień Talentów.
Występy Marcina Sikorskiego spotykają się z uznaniem zarówno publiczności jak i krytyki.
Pianista posiada w repertuarze ogromną ilość utworów kameralnych. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia. Wystąpił w koncercie Live w TVP Kultura z okazji Roku Szymanowskiego.
Obecnie jest adiunktem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pracuje również w AM w Bydgoszczy, gdzie mieszka.

27

/ 07 / 2021