Jan Kruczek uhonorowany Statuetką „Róża księżnej Daisy”

Jan Kruczek uhonorowany Statuetką „Róża księżnej Daisy”

Od 2011 r. Muzeum Zamkowe w Pszczynie przyznaje osobom szczególnie zasłużonym dla Muzeum „Różę księżnej Daisy”. Wykonana przez znanego rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa brązowa statuetka formą nawiązuje do wyhodowanej przez Petera Lamberta białej odmiany kwiatu zwanej „Księżna Daisy”.

Dr Jan Kruczek to wieloletni pracownik Muzeum, z którym był związany zawodowo przez prawie 50 lat od 1970 do 2020 r. Jest historykiem sztuki, muzealnikiem, cenionym bronioznawcą, badaczem dziejów ziemi pszczyńskiej. Do jego najważniejszych dokonań zaliczają się liczne ekspozycje stałe i czasowe w kraju i zagranicą, w tym Zbrojownia (2006) w podziemiach Zamku oraz Korytarz zachodni (1992), Galerie I (1996) i II piętra (1992), Gabinet pracy księcia (1993) oraz Przedpokój myśliwski (1993). Jan Kruczek jest autorem kilkudziesięciu książek, artykułów, not biograficznych i katalogowych, z pośród których należy wymienić: Produkcja broni i oporządzenia jeździeckiego na Ziemi Pszczyńskiej od XVII do poł. XIX w. (rozprawa doktorska, Pszczyna 1983), Rusznikarstwo szkoły cieszyńskiej (Pszczyna 2001), za którą otrzymał z rąk Ministra Kultury Nagrodę Sybilla, Z dziejów Muzycznych Panów i Książąt Pszczyńskich (Pszczyna 2009), Kusze i ich twórcy (Pszczyna, 2012) oraz liczne katalogi militariów ze zbiorów Muzeum Zamkowego.

Jego dokonania naukowo-badawcze wywarły niemały wpływ na rozwój oraz obecny kształt i pozycję Muzeum Zamkowego. Otrzymując statuetkę dołączył do wąskiego, bo liczącego 9 osób, prestiżowego grona wyjątkowo zasłużonych dla Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

13

/ 07 / 2021