Koncert bożonarodzeniowy – barokowe inspiracje

Koncert bożonarodzeniowy
– barokowe inspiracje

Niedziela, 15 grudnia 2024 r.
godz. 18:00

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowy koncert, który wprowadzi w magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą wybitnego dyrygenta Su-Han Yanga zaprezentuje program pełen wirtuozerii i emocji. W repertuarze wieczoru znajdą się koncerty orkiestrowe i solowe epoki baroku i klasycyzmu, które zostały stworzone z myślą o Bożym Narodzeniu. Melodie tych wyjątkowych dzieł przeniosą nas w świat dawnej muzyki, pełnej ciepła i harmonii. Dodatkowo, świąteczny nastrój dopełnią nastrojowe interludia kolędowe w aranżacji na orkiestrę smyczkową.

Wykonawcy:

Filharmonia Śląska – Śląska Orkiestra Kameralna
Arkadiusz Krupa – obój
Su-Han Yang – dyrygent

Program:

Georg Philipp Telemann – Concerto grosso G-dur Koncert polski TWV 43:G7
interludium kolędowe: Przybieżeli do Betlejem
Pietro Locatelli – Concerto grosso f-moll op. 1 No 8 Per il Santo Natale
Thomaso Albinoni – Koncert obojowy d-moll op. 9 nr 2
interludium kolędowe: Wśród nocnej ciszy
Marc – Antoine Charpentier – Noël sur les instruments H.534
Antonio Vivaldi – Koncert obojowy C-dur RV 451
Giuseppe Sammartini – Concerto Grosso g-moll op.5 No 6 Di Natale
interludium kolędowe

Śląska Orkiestra Kameralna

− jest najmłodszym z trzech zespołów artystycznych Filharmonii Śląskiej. Założył ją w 1981 r. i przez 2 dekady prowadził kompozytor i dyrygent prof. Jan Wincenty Hawel. W latach 2006–2010 jej kierownikiem artystycznym był zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w 1999 r. – Massimiliano Caldi. Obecnie Śląska Orkiestra Kameralna współpracuje z Piotrem Pławnerem, jednym z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji, który występuje także jako solista. Zakres repertuarowy tego zespołu jest niezwykle szeroki i zróżnicowany. Obejmuje on, prócz wielkich klasyków kameralistyki, rzadko grywane kompozycje Holsta, Piazzolli, czy Respighiego, a także smyczkowe opracowania wirtuozowskich utworów kameralnych Schuberta, Mendelssohna, Czajkowskiego i Szostakowicza.

Współpracowała z całą plejadą świetnych solistów, pośród których są m.in.: Shlomo Mintz, Ivan Monighetti, Kevin Kenner, Garrick Ohlsson, Eugen Indjić, Bruno Canino, Marianna Vasilieva, Wolfgang Güttler oraz Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Leszek Możdżer i Andrzej Jagodziński. Występowała także pod batutami znakomitych dyrygentów: Paula Esswooda, Jerzego Maksymiuka, Mirosława J. Błaszczyka, Tadeusza Wojciechowskiego, a także Marka Mosia.

Su-Han Yang

− Su-Han Yang, tajwański dyrygent, zdobył I Nagrodę w X Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Grzegorza Fitelberga. Obecnie pełni funkcję dyrygenta-asystenta Indianapolis Symphony Orchestra, a w sezonie 2021/2022 był dyrygentem-asystentem Taiwan Philharmonic. Współpracował z licznymi orkiestrami, w tym z Filharmonią Śląską, Polską Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Łódzką i Brandenburską Orkiestrą Symfoniczną. Regularnie dyryguje Camerata Taiwan, z którą odbył trasę koncertową po Niemczech w 2022 roku i wydał album Beyond Boundaries w 2023 roku.
Prowadził koncerty na festiwalach w Tajpej, Krakowie i Gdyni oraz dyrygował operą Jaś i Małgosia Humperdincka. Jest laureatem programów mentorskich Fundacji Petera Eötvösa i Pacific Music Festival. Ukończył studia w Berlinie oraz na Tajwanie. Obecnie mieszka w Norymberdze i Indianapolis.


08

/ 12 / 2024