Już wkrótce! Nowa wystawa w Stajniach Książęcych

WYSTAWA CZASOWA | STAJNIE KSIĄŻĘCE W PSZCZYNIE | dostępna od środy do niedzieli | 5 kwietnia – 15 czerwca 2025

Lux ex Plessia.
Światło z Pszczyny

Malarstwo Anny Stoszek-Szroborz oraz Stanisława Szroborza



Wystawa „Lux ex Plessia. Światło z Pszczyny” to malarska opowieść, w której światło staje się bohaterem – ożywia pejzaże, podkreśla piękno architektury i nadaje sztuce wyjątkową głębię.


Od 5 kwietnia 2025 r. Goście odwiedzający Stajnie Książęce w Pszczynie będą mieli okazję zobaczyć wystawę „Lux ex Plessia. Światło z Pszczyny. Malarstwo Anny Stoszek-Szroborz oraz Stanisława Szroborza” prezentującą prace dwójki pszczyńskich artystów plastyków.

Wystawa „Lux ex Plessia. Światło z Pszczyny” to artystyczna opowieść o Pszczynie widzianej oczami Anny Stoszek-Szroborz i Stanisława Szroborza. Ich obrazy przenoszą widza w świat, gdzie światło odgrywa główną rolę – zarówno to, które rozświetla pejzaże i architekturę, jak i to, które bije ze sztuki, nadając jej wyjątkowy charakter.

Artyści uchwycili w swoich pracach urok miasta – od malowniczych krajobrazów, przez wyraziste portrety księżnej Daisy von Pless, po detale pszczyńskiej architektury. Gra świateł i cieni, subtelne refleksy i mocne kontrasty sprawiają, że ich malarstwo nabiera głębi i emocji.

To wystawa, która pozwala spojrzeć na Pszczynę w nowym świetle – dosłownie i w przenośni. Każdy obraz skłania do refleksji nad tym, jak światło wpływa na naszą percepcję i jak zmienia sposób, w jaki odbieramy otaczającą nas rzeczywistość.

W części wystawy „Lux ex Plessia. Światło z Pszczyny”, na której prezentowane są obrazy Anny Stoszek-Szroborz łączą się cztery elementy – cykle „Daisy von Pless” oraz „Śladami księżnej” czyli widoki miejsc, które mogła odwiedzić pszczyńska księżna – na przykład Zameczek Myśliwski Promnice, który darzyła szczególnym uczuciem. Kolejnym jest cykl „Vintage” prezentujący m.in. oświetlone letnim słońcem bramy niczym z włoskich miasteczek. Ostatnim elementem tej części wystawy jest kilka obrazów wcześniej prezentowanych w pszczyńskim projekcie „Pranie pachnące sztuką”.

Druga część wystawy poświęcona jest twórczości Stanisława Szroborza. Dominującą rolę w prezentowanym malarstwie gra światło. Ostre promieniami słonecznego dnia, zamglone o wschodzie słońca czy odbijające się w kroplach deszczu. Przebija się tutaj fascynacja artysty architekturą, głównie pszczyńską. Zaprezentowany został m.in. cykl akwareli i obrazów olejnych przedstawiających widoki pszczyńskiego zamku. Cyklowi temu towarzyszą przedstawienia Ratusza, kamieniczek przy ul. Piastowskiej czy przyciągającej wzrok pierzei Rynku skąpanej w deszczu. Na szczególną uwagę zasługują eteryczne obrazy ukazujące majestat żubrów wyłaniających się z porannej mgły. Ciekawym akcentem tej wystawy są przykłady malarstwa abstrakcyjnego, którym towarzyszą „klucze” do zrozumienia twórczości artysty. Jak wspomina Stanisław Szroborz, jest to zapis emocji, uczuć i wizji towarzyszących mu od najmłodszych lat.

Na wystawie będzie można zobaczyć różnorodność motywów – od architektury i portretów aż po pejzaże czy sceny miejskie. Widzowie zetkną się zarówno z realistycznym, jak i bardziej impresjonistycznym, a nawet i abstrakcyjnym, podejściem do malarstwa.

Zamek, Stanisław Szroborz, czyste

Anna Stoszek-Szroborz

– absolwentka Wydziału Budownictwa oraz Wydziału Architektury na gliwickiej Politechnice Śląskiej. Od 2005 r. jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. Jest wszechstronną artystką, której działalność obejmuje malarstwo, grafikę, a także liczne inicjatywy kulturalne. Inspiracje czerpie z natury oraz poezji. Wraz z Stanisławem Szroborzem stworzyli i prowadzili „Miejski Autorski Salon Wystawowy w Pszczynie” oraz „Galerię Art 13”. Sama była inicjatorką powstania stowarzyszenia „AMEIA PROART – PLESS”.

Stanisław Szroborz

– absolwent wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz uczeń malarza Olgierda Bierwiaczonka. W swojej twórczości łączy pasję do architektury, rzeźby oraz malarstwa inspiracje czerpiąc niejednokrotnie z poezji Cypriana Kamila Norwida. W trakcie wystaw współpracował z prof. Bazonem Brockiem oraz dr. Elmarem Zornem. Za zasługi dla kultury polskiej został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Artyści regularnie prezentują swoje prace na wystawach indywidualnych jak i zbiorowych w Polsce oraz poza jej granicami (m.in. w Niemczech). Prace obu artystów już raz można było podziwiać w Muzeum Zamkowym w Pszczynie – z okazji wystawy zbiorowej „To tutaj. Artyści kręgu pszczyńskiego” otwartej w 2016 r.
Anna Stoszek-Szroborz i Stanisław Szroborz w swoich dziełach ukazują piękno Pszczyny skupiając się na grze świateł i cieni, na refleksach i kontrastach, które nadają ich obrazom głębi i emocji. Ich prace pozwalają spojrzeć na Pszczynę w nowy sposób. I do tego samego Muzeum Zamkowe w Pszczynie zachęca Gości odwiedzających tę wystawę.

Kurator wystawy: Malina Czosnowska


Wystawa dostępna:

5 kwietnia – 15 czerwca 2025

środa – PIĄTEK
9.00 – 16.00 | wejście do 15.00

SOBOTA – niedziela
10.00 – 17.00 | wejście do 16.00

MIEJSCE:

Stajnie Książęce w Pszczynie

Zaplanuj wizytę