Martyna Pastuszka – skrzypaczka, koncertmistrzyni, wykładowca akademicki

Martyna Pastuszka fot. Magdalena Hałas

MARTYNA PASTUSZKA

Skrzypaczka, wykładowca akademicki, muzyczny „entrepreneur”. Dzięki połączeniu rzetelnej muzycznej archeologii z osobowością charyzmatycznego lidera i niebanalną wyobraźnią muzyczną, prowadzone przez nią wykonania cechuje ogromna wyrazistość w narracji muzycznej.

W latach 2019 oraz 2020 otrzymała nominację do dwóch prestiżowych nagród: „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii Osobowość roku i Wydarzenie roku oraz „Paszporty Polityki” w kategorii Muzyka poważna a 2023 otrzymała nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość Roku”.

Od niemal dwudziestu lat współpracuje z zespołami jako zaproszony koncertmistrz, solistka bądź kameralistka. Regularne zaproszenia do orkiestr i zespołów w Paryżu, Gent, Monachium, Berlinie czy Kolonii wypełniają kalendarz artystki, pozwalając prowadzić od skrzypiec programy kameralne, wokalno-instrumentalne, operowe oraz symfoniczne – także te eksponujące repertuar romantyczny.Z pasją poświęca czas swoim muzycznym fascynacjom: repertuarowi francuskiemu XVII i XVIII wieku oraz ekstrawaganckiej literaturze skrzypcowej włoskiego baroku. Artystka – w odpowiedzi na potrzebę przedstawiania muzyki od strony jej emocjonalności, sensualności i porywającej rytmiczności – w 2012 założyła {oh!} Orkiestrę Historyczną, postrzeganą obecnie jako zespół wiodący na polskiej scenie muzyki dawnej i otrzymujący ponawiające się zaproszenia międzynarodowych festiwali oraz europejskich prestiżowych sal koncertowych.

Ostatnio wydane płyty zespołu spotkały się ze niezwykle entuzjastycznym przyjęciem przez międzynarodową krytykę, a sama orkiestra i jej charyzmatyczna koncertmistrzyni stała się w ich opinii „odkryciem”.

źródło: {oh!} Orkiestra


Martyna Pastuszka jest dyrektor artystyczną 44. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Wieczory u Telemanna”.

25

/ 10 / 2023