Podsumowanie 45. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Wieczory u Telemanna”

45 lat muzycznych tradycji

 Podsumowanie 45. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Wieczory u Telemanna”


45. Międzynarodowy Festiwal „Wieczory u Telemanna”


Tak jak czas przedświąteczny w Muzeum Zamkowym w Pszczynie związany jest z uroczystą atmosferą koncertów odbywających się przy blasku choinek, tak październik niezmiennie kojarzony jest z osobą jednego z najważniejszych
kompozytorów epoki baroku, Georga Philippa Telemanna i dedykowanym mu Festiwalem.

Muzeum kontynuuje działalność, za którą zostało uhonorowane w 2001 roku nagrodą im. Georga Ph. Telemanna Miasta Magdeburg, w uzasadnieniu której wskazano, że trudno znaleźć przykład porównywalnej europejskiej instytucji, która tak intensywnie pielęgnuje dorobek muzyczny Telemanna.


Maciej Kluss, dyrektor
Muzeum Zamkowego w Pszczynie

W dniach 5-26 października 2024 roku w Muzeum Zamkowym w Pszczynie odbyła się jubileuszowa, 45. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Wieczory u Telemanna”. Była to wyjątkowa okazja do zanurzenia się w mistrzowskich interpretacjach muzyki dawnej, prezentowanej przez wybitnych artystów na tle wnętrz Sali Lustrzanej Zamku pszczyńskiego. Tegoroczna edycja zgromadziła uznane zespoły wykonawstwa historycznego oraz wybitnych solistów, którzy w oryginalny sposób oddali ducha XVIII i XIX wieku.

Festiwal otworzył francuski zespół Le Concert de la Loge, prowadzony przez Juliena Chauvina, wprowadzając słuchaczy w atmosferę XVIII wieku. W programie wydarzenia pojawili się również znani na scenie muzyki dawnej Arte dei Suonatori, obchodzący swoje 30-lecie, oraz {oh!} Orkiestra pod kierownictwem Martyny Pastuszki, dyrektor artystycznej festiwalu. Pastuszka, założycielka zespołu, po raz kolejny wzbogaciła festiwal swoimi wyjątkowymi interpretacjami i wizją artystyczną.

Podczas festiwalu publiczność miała okazję posłuchać recitali znakomitych pianistów Kamili Sacharzewskiej i Dmitriego Ablogina, którzy zagrali na zabytkowym fortepianie Erard z 1839 roku. W ich interpretacjach można było usłyszeć kompozycje Fryderyka Chopina, Johna Fielda oraz Feliksa Mendelssohna Bartholdy’ego, które przeniosły słuchaczy w romantyczny nastrój XIX wieku.

Szczególne emocje wywołał występ wirtuozki skrzypiec Chouchane Siranossian, która wykonała dwa koncerty skrzypcowe Feliksa Janiewicza – pełne technicznego kunsztu i elegancji kompozycje, wykonane z niezwykłą wrażliwością. W finałowy wieczór festiwalu, niezapomniane wrażenia zapewnił występ Maxa Emanuela Cenčića, wybitnego kontratenora, który wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentował program inspirowany postacią słynnego kastrata Senesino i operami Georga Friedricha Händla. Jego interpretacje arii di bravura, takich jak „Bramo te sola” z opery Floridante, wzbudziły aplauz i dostarczyły niezapomnianych przeżyć muzycznych.

Cały festiwal stanowił prawdziwe święto muzyki dawnej, celebrowane w historycznych murach Muzeum Zamkowego w Pszczynie. W jego programie znalazły się zarówno dzieła Telemanna, które mogły być wykonywane na dworze królewskim w Warszawie, jak i kompozycje późniejszych mistrzów, których interpretacje oddały autentyczny klimat tamtych epok. Dzięki Martynie Pastuszce i jej wyjątkowej wizji artystycznej, tegoroczna edycja ponownie przyciągnęła szerokie grono miłośników muzyki, oferując spotkania z najwybitniejszymi artystami i wyjątkowe muzyczne doznania.

Całości dopełniła oprawa wizualna, zaprojektowana przez Wzorro design, która nadała festiwalowi unikalny, elegancki charakter, podkreślając historyczną atmosferę wydarzenia. Inauguracyjny koncert tej jubileuszowej edycji poprowadziła Magdalena Łoś-Komarnicka – ceniona dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia oraz wybitna znawczyni muzyki dawnej, która swoją pasją i wiedzą wprowadziła publiczność w wyjątkowy świat festiwalowych dźwięków. Pozostałe koncerty poprowadził Tadeusz Marek, dziennikarz Radia Kraków, którego opowieści o artystach i utworach dopełniły każdorazowo muzycznych wrażeń, budując bogaty kontekst dla zaprezentowanych dzieł.

45. edycja Festiwalu „Wieczory u Telemanna” była niezapomnianym świętem muzyki dawnej. Festiwal ten kontynuuje swoją misję przybliżania dzieł Georga Philippa Telemanna oraz innych mistrzów epoki, wzbogacając kulturalny krajobraz Pszczyny. Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję tego niezwykłego wydarzenia w przyszłym roku.


Festiwal realizowany w partnerstwie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

ʟᴇ ᴄᴏɴᴄᴇʀᴛ ᴅᴇ ʟᴀ ʟᴏɢᴇ


Dmitry Ablogin


Arte dei Suonatori


kamila sacharzewska


Chouchane Siranossian
{oh!} Orkiestra, Martyna Pastuszka


Max Emanuel Cenčić
{oh!} Orkiestra, Martyna Pastuszka


LOGOTYPY_45. Międzynarodowy Festiwal Wieczory u Telemanna

05

/ 11 / 2024