Studium muzealne

ŚLADEM KSIĘCIA LUDWIKA – ŻĘTYCA

PREMIERA FILMU

Pamiętniki księcia Ludwika Anhalta stały się inspiracją dla unikatowego projektu filmowego realizowanego przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Pracownicy Muzeum Zamkowego w Pszczynie ruszyli śladem księcia Ludwika, żeby przedstawić opisane w pamiętnikach wyprawy księcia z początku XIX wieku. Za każdym razem, kiedy książę udawał się w góry, przede wszystkim przemierzając liczne szczyty w Beskidach, zatrzymywał się w góralskich szałasach, gdzie przypatrywał się produkcji serków i żętycy. Sam wielokrotnie próbował tego napoju, był to dla niego wyborny i zdrowy przysmak. W 2 odcinku tej serii przyjrzymy się produkcji żętycy na wzór księcia Ludwika, odwiedzając jedną z bacówek w Białce Tatrzańskiej.
 
Projekt ma charakter edukacyjny i jest w całości realizowany przez pracowników Muzeum Zamkowego w Pszczynie. W filmach wykorzystane zostaną malownicze ujęcia przyrody opatrzone współczesnym komentarzem z wycieczki oraz narratora (współczesnego i historyczny w postaci oryginalnych wspomnień księcia).
 
Zapraszamy na premierę filmu „Śladem księcia Ludwika – Żętyca” w ramach Studium Muzealnego 26 października o godz. 17.00 w Sali Lustrzanej.


Zapowiedź filmu „Śladem księcia Ludwika – Żętyca”

Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Sala Lustrzana
Czwartek | 26.10.2023 | g. 17.00
Wstęp: 6 zł | bilety do nabycia w kasie Muzeum lub online

13

/ 10 / 2023