V edycja Festiwalu Jazz&Literatura; 2019

V edycja Festiwalu Jazz&Literatura; 2019

Festiwal Jazz&Literatura to cykl jazzowych koncertów oraz edukacyjno-artystyczne warsztaty związane z muzyką i literaturą. Świat dźwięku, do którego zapraszamy, to jazz we wszystkich odcieniach, a także pogranicza gatunków. W tym roku po raz drugi Muzeum Zamkowe w Pszczynie ma przyjemność zaprezentować jeden z festiwalowych koncertów w swoich wnętrzach.

W sobotę, 7 września jako zapowiedź piątej edycji festiwalu Jazz&Literatura w Sali lustrzanej Muzeum odbędzie się koncert solowy wybitnego argentyńskiego pianisty i kompozytora Julio Mazziottiego.

Bilet w cenie 50 zł

Rezerwacja biletów odbędzie się od środy 3.07.2019 r., od godz. 17.00 poprzez system rezerwacji Muzeum Zamkowego w Pszczynie: www.rezerwacja.zamek-pszczyna.pl, tel. 32 210 30 37

Julio Mazziotti

Uznany na arenie międzynarodowej pianista urodził się w 1960 roku w mieście Mendoza w Argentynie. Jako dziecko rozpoczął lekcje muzyki u słynnego mistrza Tito Francia, a następnie kontynuował naukę w liceum muzycznym i Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej przy uniwersytecie U.N.C. Dwudziestoletni Julio występował w składach grających rock progresywny, wśród których jednym z najbardziej wyróżniających się był kwintet La Veta, łączący elementy jazzu z muzyką klasyczną. W 1990, wraz z saksofonistą Javierem Casetti, założył duet Dos de la Medianoche. Wspólnie wydali płytę i w 1992 otrzymali za osiągnięcia artystyczne nagrodę „Los Andes” El Centro de Divulgación Musical w Buenos Aires.
W roku 1994 Mazzotii założył Julio Mazziotti Trío. W tym samym czasie rozpoczął także występy solowe, wydając w 1997 swój pierwszy solowy album „Un nuevo día”. W roku 2000 rozpoczął pierwszą trasę koncertową fortepian solo. Kolejne solowe płyty to „El Último Héroe” (2001), „Antología de un Guerrero” (2005) i „La Llave de la Próxima Puerta” (2009). We wrześniu 2011 roku odbył tournée po Stanach Zjednoczonych z amerykańską pianistką Suzanne Ciani i nagrał tam swój piąty album solowy „El Amo de Las Hadas”.

Obecnie Mazzotti regularnie koncertuje w Stanach Zjednoczonych, Europie i Ameryce Południowej. Jest również znany z licznych koncertów charytatywnych. Jest też twórcą cyklu „Julio Mazziotti toca el Piano” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Mendozie MMAMM. Cykl trwał 7 lat, w przeciągu których tysiące zwiedzających miało możliwość uczestniczyć w sobotnich koncertach muzyki oryginalnej pianisty, jak i folkloru argentyńskiego i muzyki filmowej. W 2017 roku Mazzotti prezentował swój nowy projekt Muzyka dla Zmiany Świata w Real Sociedad Económica Matritense de Amigos del País w Madrycie i w Real Academia de Ciencias, Bellas Letras y Nobles Artes w Kordobie. Utwory Mazziottiego zostały wybrane do prezentacji w kategorii “Inspiracje Muzyczne” podczas 8. Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Guadalquivir. W 2018 roku Mazziotti, wraz ze swoim projektem Muzyka dla Zmiany Świata, został wyselekcjonowany, aby zaprezentować swoje utwory w Konsulacie Argentyny w Nowym Jorku.

28

/ 07 / 2021