Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim
Leonora Armelini
Maciej Kułakowski
Sala Lustrzana
Sobota, 12 kwietnia 2025
godz. 16:00
Seans filmowy
Pianoforte – pierwszy polski dokument nagrodzony nagrodą Emmy. Przed seansem spotkanie z Leonorą Armellini i reżyserem Jakubem Piątkiem.
Czas trwania: 1 h 20 min

Sala Lustrzana
Sobota, 12 kwietnia 2025
godz. 18:00
Koncert
Leonora Armellini i Maciej Kułakowski
Prowadzenie koncertu: Jan Popis
Czas trwania: 1 h 30 min

program
Po fortepianie była zaraz wiolonczela
FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)
Komplet utworów wiolonczelowych
Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na wiolonczelę i fortepian
Grand Duo Concertante na wiolonczelę i fortepian
Sonata g-moll op. 65 na wiolonczelę i fortepian
1. Allegro moderato
2. Scherzo
3. Largo
4. Allegro molto moderato
Bilet: 100 zł
Leonora Armellini
– pianistka, laureatka V nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2021 roku. W wieku 17 lat ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną św. Cecylii w Rzymie w klasie Sergia Petricarollego. Następnie studiowała pod kierunkiem Lilyi Zilberstein w Musikhochschule w Hamburgu i Borisa Pertrushansky’ego na Accademia Pianistica di Imola. Jest finalistką XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferruccia Busoniego w Bolzano. Występowała na całym świecie, w Carnegie Hall w Nowym Yorku i w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wśród wielu jej nagrań znajdują się oba koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina. Często koncertuje w Polsce, w tym podczas „Wiosny z Fryderykiem”, ciesząc się tu oddaną publicznością. Reprezentuje młode pokolenie najwybitniejszych pianistów włoskich.
Maciej Kułakowski
– wiolonczelista, jest laureatem Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli oraz zdobywcą I nagrody i nagrody specjalnej na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Studiował u Wolfganga Emanuela Schmidta w Weimarze oraz u Marcina Zdunika na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 2019 roku reprezentuje Londyńską agencję Young Classical Artists Trust (YCAT). Do najważniejszych wydarzeń ostatniego sezonu należą koncerty w Wigmore Hall, Concertgebouw Amsterdam, Pierre Boulez Saal, Philharmonie Köln, Casals Forum w Kronbergu czy Schloss Elmau. Jako solista występuje w kraju z polskimi orkiestrami filharmonicznymi, także w wielu krajach Europy i świata. Współpracował m.in. z takimi muzykami jak Krzysztof Penderecki, Mischa Maisky, Emanuel Ax, Christoph Eschenbach. Ostatnia z jego dwóch płyt, nagrana w 2023 roku zawiera wszystkie utwory na wiolonczelę solo Krzysztofa Pendereckiego.
Maciej Kułakowski gra na wiolonczeli Giovanni Baptisty Ruggeriego z 1700 roku oraz współczesnej wiolonczeli Thorstena Theisa z 2014 roku.