Wiosna z Fryderykiem w pszczyńskim Zamku 2017

Wiosna z Fryderykiem w pszczyńskim Zamku 2017

Już po raz trzeci mamy przyjemność zaprosić Państwa do Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie na cykl wiosennych koncertów fortepianowych, w tym roku pt. „Wiosna z Fryderykiem. Chopin w kręgu kompozytorów”.

sobota, 18 marca 2017 r., godz. 18.00
Kontynuacje
Anna Malikova (Rosja)

Program:
Dmitrij Szostakowicz
24 preludia, op. 34

Fryderyk Chopin
Ballada g-moll op.23
Nokturn c-moll op.48 nr 1
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op.22

sobota, 25 marca 2017 r., godz. 18.00
Świat mazurków
Piotr Sałajczyk

Program:
Fryderyk Chopin
Nokturn E-dur op.62 nr 2
Mazurki:
a-moll op.17 nr 4
C-dur op.24 nr 2
D-dur op.33 nr 3
h-moll op.33 nr 4
Barkarola Fis-dur op.60

Karol Szymanowski
Mazurki:
op.50 nr 1
op.50 nr 11
op. 50 nr 16
Maski op.34

sobota, 1 kwietnia 2017 r., godz. 18.00
Chopinowscy laureaci:
Kamil Pacholec
Aleksandra Świgut

Program:
Fryderyk Chopin
Ballada g-moll op.23
Etiudy z op.25 (wybór)

Wolfgang Amadeus Mozart
Fantazja c-moll, KV 475

Fryderyk Chopin
Mazurki:
fis-moll op.6 nr 1
cis-moll op.6 nr 2
E-dur op.6 nr 3
es-moll op.6 nr 4
Ballada F-dur op.38
IV Scherzo E-dur op.54

sobota, 8 kwietnia 2017 r., godz. 18.00
Wielcy romantycy
Tianyu Zhou (Chiny/Kanada)

Program:
Franz Schubert
Fantazja “Wanderer” C-dur op. 15

Fryderyk Chopin
Mazurki:
II Scherzo b-moll op.31
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op.22

Prowadzenie koncertów: Jan Popis

Bilety w cenie 35 zł

Rezerwacja i sprzedaż biletów odbędzie się poprzez system rezerwacji Muzeum Zamkowego w Pszczynie: www.rezerwacja.zamek-pszczyna.pl, tel. 32 210 30 37

Bilety do nabycia również w Muzeum Zamkowym w Pszczynie.

Sylwetki artystów:

Anna Malikova – ur. w Taszkiencie, absolwentka Konserwatorium Moskiewskiego w klasie prof. Lva Noumova. Laureatka V nagrody na XII Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 1990 r. Występuje na wszystkich kontynentach w programach recitalowych i kameralnych jak również z orkiestrami symfonicznymi. Obok dzieł Chopina dominujących w jej reperturze, wykonuje utwory Schuberta, Liszta, Brahmsa, Czajkowskiego, Saint-Saënsa, Szostakowicza, Prokofiewa i in. W bogatej dyskografii, poza płytami chopinowskimi (m.in. oba koncerty), znajdują się takie pozycje jak komplet 10-ciu Sonat Skriabina, komplet 5-ciu koncertów Saint-Saënsa czy Pieśni Schuberta w oprac. Liszta. Jurorka międzynarodowych konkursów w Chinach, Japonii, we Włoszech, w Panamie i w Polsce.

Piotr Sałajczyk – wszechstronny i kreatywny pianista, występujący jako solista oraz kameralista. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Józefa Stompla. Studia uzupełniał w Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem prof. Pavla Gililova. Obecnie jest adiunktem w macierzystej uczelni. Jest także pianistą Sommerakademie Salzburg. Wiele uwagi poświęca muzyce najnowszej. Ma na swoim koncie liczne prawykonania. Zdobywał nagrody na wielu konkursach pianistycznych. Nagrał płyty dla wytwórni DUX, CD Accord i Naxos.

Kamil Pacholec – ur. w 1998 r., jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Kielcach pod kierunkiem Małgorzaty Kowalskiej. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. Grand Prix i nagrody za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina w XIV Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku (2016), I  miejsca, nagrody za najlepsze wykonanie utworu solowego Fryderyka Chopina oraz nagrody za najlepsze wykonanie koncertu w 47. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Katowicach (2016). Laureat nagrody specjalnej Prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Bierze udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof.: Andrzeja Jasińskiego, Katarzynę Popową-Zydroń, Wojciecha Świtałę, Annę Malikovą oraz Phillipe’a Raskina. 

Aleksandra Świgut – ur. w Nowym Sączu jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Piotra Palecznego, także Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Wojciecha Świtały oraz prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej. Obecnie odbywa studia doktoranckie w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym II nagrody na 47. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Katowicach (2016 r.). Laureatka nagrody specjalnej Prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Oprócz utworów z epoki baroku, klasycyzmu i romantyzmu, wykonuje muzykę współczesną, m.in. O. Messiaena, B. Bartóka, G. Crumba, G. Ligetiego, A. Schönberga , H.M. Góreckiego, K. Stockhausena. Artystkę reprezentuje Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Tianyu Zhou – kanadyjsko-chińska pianistka, która studia I stopnia odbyła w Vancouver u prof. Lee Kum Singa. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Wojciecha Świtały. Koncertuje m.in. w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Holandii, USA, Kanadzie, Chinach, Japonii, Hong Kongu, Singapurze, Malezji i w Polsce. W wieku 18 lat, odnosząc spektakularny sukces, wykonała Wariacje Goldbergowskie Bacha. Jej występy były transmitowane przez stacje radiowe w Chinach i w Hong Kongu oraz przez Centralną Telewizję Chińską. W 2016 r. zdobyła Grand Prix Turnieju Pianistycznego dla studentów zagranicznych studiujących w Polsce, w Antoninie.

27

/ 07 / 2021