ZAMECZEK MYŚLIWSKI PROMNICE – REKONSTRUKCJA HISTORYCZNYCH TAPET
W dniu 28 maja 2024 r. na terenie kompleksu Zameczku Myśliwskiego Promnice odbyło się spotkanie przedstawicieli Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Generalnego Wykonawcy Robót oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, którego celem było ustalenie kwestii związanych z rekonstrukcją historycznych tapet we wnętrzach zameczku.
Dzięki źródłom historycznym w postaci archiwalnych dokumentów oraz fotografii wnętrz zameczku, a także wspomnień księżnej Daisy von Pless wiemy, że jego ściany były dekorowane tapetami. Punktem wyjścia do rekonstrukcji są fotografie wnętrz zameczku z lat ok. 1909-1914 oraz zachowane w zbiorach Muzeum Zamkowego w Pszczynie fragmenty zabytkowych tapet pochodzących z zamku pszczyńskiego oraz z zameczku Promnice. W 1908 r. na zlecenie księżnej Daisy von Pless dokonano modyfikacji wystroju obu siedzib, w wyniku czego pojawiły się w nich nowe tapety. Nabywano je w firmach angielskich, takich jak Brown&Co. w Chester, Maple&Co. w Londynie oraz W.W. Haynes w Londynie. Rekonstrukcja tapet pozwoli przywrócić klimat wnętrz zameczku z pierwszych dwóch dekad XX w. W planach rewitalizacji jest przewidziana m.in. pełna rekonstrukcja wnętrza Gabinetu cesarza na parterze z wykorzystaniem oryginalnych obiektów, takich jak snycerowany stół czy XVIII-wieczne grafiki Johanna Eliasa Ridingera.
Przez wszystkie te dni Patsy [matka księżnej Daisy] i ja byłyśmy bardzo zajęte, starając się przygotować Promnice na dziesiątego. Pracuje tam około szesnastu ludzi, kładąc perkale, tapety i dywany. […] Chciałabym to miejsce utrzymać tak, jakby sobie tego życzył Vater [Hans Heinrich XI von Pless], ale czuję, że musi tam być nieco jaśniej.
Daisy von Pless, 8 września 1908 r.
Przyjechaliśmy tu z Pszczyny dziesiątego. Boski letni dzień. […] Hans [Hans Heinrich XV von Pless] jest całkiem zadowolony ze zmian, które wprowadziłam w tym małym, drogim pałacu. Jasne tapety i perkale.
Daisy von Pless, 17 września 1908 r.
Fotografie: Marcin Cyran