ŽIVA AWARD – nagroda dla Muzeum Zamkowego w Pszczynie

Muzeum Zamkowe w Pszczynie otrzymało specjalne wyróżnienie w kategorii „Zarządzanie” (Leadership) podczas tegorocznej edycji prestiżowego konkursu ŽIVA AWARD 2022.

Jury tak uzasadniło przyznanie nagrody:

Jest to wybitne muzeum, które wnosi wielki wkład w kompleksową ochronę i promocję wartości zabytków z pałacem jako głównym przykładem, jak i szerokim zakresem kolekcji, ukazując przeszłość  tego, co było niegdyś majątkiem książęcym, który wpływał na historię i wydarzenia w kraju i poza nim.  Te bogate zasoby w połączeniu z malowniczym środowiskiem naturalnym i wysokiej jakości wydarzeniami, w szczególności festiwalami muzyki klasycznej, są wysoko cenione i chętnie odwiedzane.

Poprzez nowoczesne zarządzanie i profesjonalne podejście, muzeum zapewniło najwyższy poziom ochrony, konserwacji i prezentacji powierzonego mu dziedzictwa.  Dzięki wyrazistemu, zdecydowanemu i zorientowanemu na działanie zarządzeniu, muzeum osiągnęło niezwykłą rozpoznawalność i świetne wyniki w zakresie prac konserwatorskich i badawczych, organizowanych wystaw i nowych nabytków, jak również w tworzeniu relacji, powiązań i wielowarstwowej współpracy, co podkreśla reputację i uznanie muzeum.

ŽIVA AWARD to nagroda przyznawana przez organizatora konkursu – Międzynarodową Fundację Forum Kultur Słowiańskich, która wybiera najbardziej rozwojowe i innowacyjne praktyki w muzeach i miejscach dziedzictwa kulturowego spośród trzynastu krajów znajdujących się w kulturowych i geograficznych ramach europejskich narodów słowiańskich. Poza tym nagroda sprzyja promowaniu różnorodności oraz wartości świata słowiańskiego wraz z jego historią, tradycjami i dziedzictwem oraz wspólnymi, czasem również sprzecznymi, korzeniami i problemami.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Muzeum Brežice, regionalnym muzeum regionu Posavje w Słowenii. W tym roku do nagrody zgłoszono rekordową ilość 30 muzeów z 10 państw regionu: Serbii, Słowenii, Chorwacji, Polski, Słowacji, Czech, Czarnogóry, Republiki Macedonii Północnej, Bułgarii, które oceniało 15-osobowe międzynarodowe jury. Eksperci odwiedzili muzea i miejsca w sierpniu i wrześniu, a ostateczne decyzje podjęli na początku listopada.

Nagrodę dla naszego Muzeum odebrał dyrektor Maciej Kluss, kuratorka Stajni Książęcych Dominika Sulińska, kierownik marketingu Mariola Wojtkiewicz oraz przedstawiciel edukacji, Marcin Cyran.

Gratulujemy wszystkim laureatom!

https://www.youtube.com/watch?v=IRSSdVH91eQ

23

/ 11 / 2022