Zmiany w Sypialni księcia

W Sypialni księcia w zamku pszczyńskim zawitały zmiany. Wystrój wnętrza, z którego korzystał książę Hans Heinrich XI Hochberg von Pless (1833-1907), a następnie jego syn i następca Hans Heinrich XV (1861-1938), został zmodyfikowany w oparciu o spis inwentarzowy z 1915 r.

W Sypialni ustawiono m.in. wzmiankowane w inwentarzu wyplatane krzesła, usunięto też sekretarzyk i przestawiono łóżko, by w pełni odsłonić dużą szafę na garderobę. W Sypialni pojawiły się także m.in. francuskie i niemieckie grafiki z końmi z XVIII i XIX w. (zgodnie z inwentarzem samych tylko wizerunków z końmi było 16!), a ponadto fotografie rodzinne i zdjęcia posiadłości w Alpach Salzburskich, gdzie rodzina książęca wyjeżdżała na polowania.
W muzealnej pracowni konserwacji poddano konserwacji zabytkowy karnisz z dawnego wyposażenia zamku, a w pracowni renowacji tkanin uszyto nową oprawę okna, wzorując się na archiwalnych fotografiach wnętrz zamku z ok. 1915 r.
Zwiedzając Wystawę Wnętrz XIX i XX-wiecznych polecamy zwrócić uwagę na wspaniałe, pełne urokliwych detali dekoracje okien – dzieło naszych Pań Konserwatorek z Pracowni renowacji tkanin

Zmiany w Sypialni księcia - zasłony

Fotografie: Marcin Cyran

06

/ 06 / 2024