WYSTAWA CZASOWA | STAJNIE KSIĄŻĘCE W PSZCZYNIE | dostępna od środy do niedzieli | 13 września – 30 listopada 2024
Mikro-makrokosmos.
Malarstwo i grafika Józefa Łysakowskiego
Nowa wystawa w Stajniach Książęcych w Pszczynie.
Najnowsza wystawa w Stajniach Książęcych to monograficzna prezentacja artysty, który w swej twórczości szczególnie wrażliwy jest na świat natury. Oprócz pejzaży ujętych w różnorodnych technikach, nie zabraknie jednak klasycznych tematów takich jak akt czy portret. Oryginalnie ujęte motywy animalistyczne prezentuje kilka dużych obrazów z cyklu Mikrokosmos. Artysta w swoich kompozycjach olejnych uwiecznił ginący świat małopolskiej i śląskiej wsi (cykl Chata) ale też i zmieniająca się wraz z porami roku, otaczająca go naturę (cykl Pejzaż polski, Las). W niemal abstrakcyjnej dużej kompozycji Siatki czy najnowszych kompozycji Żwirownia, Józef Łysakowski ujął krajobraz noszący ślady poprzemysłowe. Na wystawie zobaczyć będzie można kilka cykli grafik i rysunków z motywami tatrzańskimi i nadmorskimi a także wariacje na temat teatru lalek z Bielska-Białej.
Józef Łysakowski
Urodzony w 1955 roku w małopolskich Jawiszowicach. Absolwent katowickiego Wydziału Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom pod kierunkiem prof. Jerzego Handermandra (1982).
Działalność artystyczna Józefa Łysakowskiego jest wszechstronna – zajmuje się m.in. malarstwem, grafiką, rysunkiem, medalierstwem, projektowaniem i wykonywaniem mozaik.
Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Austrii, Bułgarii, USA. Jego dzieła znajdują się w galeriach sztuki współczesnej oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau, a także zbiorach prywatnych w Polsce, USA, Niemczech, Austrii, Belgii, Szwecji.
Jest laureatem wielu nagród, m.in.:
Nagrody Prezydenta Miasta Bielsko-Biała (1986);
Nagrody Wojewódzkiego Wydziału Kultury i Sztuki w Bielsku-Białej (1987);
wyróżnienia na wystawach linorytu im. Gielniaka (1987, 1989).
Wydarzenia towarzyszące
Oprowadzanie kuratorskie:
wybrane czwartki o godz. 12.30 z biletem wstępu do Stajni oraz wybrane weekendy. Więcej informacji na stronie oraz w mediach społecznościowych.
Kurator wystawy: Dominika Sulińska