W wirtualnym świecie Minecraft można odwzorować prawdziwe miejsca. Ciekawym przykładem jest próba zbudowania Zamku w Pszczynie. Jak o ciekawostkę prezentujemy kilka zdjęć Zamku – trzy z nich wykonane przy pomocy programów do obróbki zdjęć i renderingu, a pozostałe na czystym silniku gry.
Za Janem Pasznikiem, który hobbystycznie odwzorował budynek Zamku w Pszczynie, zachęcamy do tworzenia, zainteresowania się obiektami historycznymi i dalszego zgłębiania historii miejsc.
Zamek w Pszczynie można zwiedzać wirtualnie na jednym z serwerów lub bezpłatnie pobrać na swoje urządzenie ➡POBIERZ
Na czym polega fenomen gry?
Spośród wszystkich dzisiaj popularnych gier, to właśnie Minecraft powinien być zapamiętany jako idealny model zabawy dla każdego, bez względu na wiek. Choć liczy już 11 lat, ciągle zyskuje na popularności.
Gra to tak zwana piaskownica. A jak to w piaskownicy, uczestnik zabawy może robić to, na co ma ochotę. Toteż gracze sami wyznaczają sobie cele i organizują się w społeczności. Minecraft oferuje rozrywkę dla ludzi kreatywnych, szukających wyzwań lub po prostu chcących dobrze się bawić. Dzięki wbudowanej możliwości układania klocków przypominających wyglądem i stylistyką znane każdemu klocki LEGO, można tworzyć własne kreacje. Powstało wiele stron internetowych, kanałów na youtubie i książek poświęconych temu właśnie rodzajowi aktywności, jakim jest budowanie z wirtualnych klocków. Dzięki dużemu zainteresowaniu wśród młodzieży, można tę grę wykorzystywać do popularyzowania dziedzictwa kulturowego. Przykładami takiej aktywności graczy mogą być:
- artykuł na oficjalnej stronie gry o pałacu Louvre
- projekt pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie na stronie poświęconej twórczości fanów gry
- filmik na Youtube oprowadzający po pałacu Buckingham