Memento Mori. Pochówki Panów Pszczyńskich

WYSTAWA CZASOWA

Memento Mori.

Pochówki Panów Pszczyńskich



Prezentowane na wystawie sarkofagi spoczywały pierwotnie w południowej kaplicy kościoła parafialnego pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie. Kryły one szczątki właścicieli Pszczyny należących do rodu Promnitz.


Przedstawiciele tego rodu panowali na ziemi pszczyńskiej przez 217 lat i należeli do elity ówczesnego społe­czeństwa, dlatego krypta ta nazywana jest „Pszczyńskim Wawelem”. Na wielkopański dwór Promnitzów przybywali bardzo często najznamienitsi europejscy dostojnicy i urzędnicy, w tym również królowie.

Ekspozycja składa się z dwóch części, pierwsza z nich prezentuje materiały dotyczące pochówków wszystkich panów Pszczyny. Zwiedzający mają niepowtarzalną okazję, aby zapoznać się z szczegółową dokumentacją, która obejmuje m.in. listy kondolencyjne i podziękowania, fotografie z pogrzebów i informacje prasowe, a także zarządzenia dotyczące sposobu odbywania żałoby. Wystawa została wzbogacona o opisy pogrzebów oficjalne i prywatne w tym np. relację księżnej Daisy von Pless z pogrzebu księcia Hansa Heinricha XI von Hochberga, którą zapisała na kartach swojego pamiętnika. Zachowane i wyeksponowane portrety niektórych panów pszczyńskich, ich skrócone biogramy oraz wskazanie miejsca pochówku dają możliwość zgłębienia historii ludzi, obyczajów, a także samego Zamku.

Druga część wystawy prezentuje osiem dekoracyjnych sarkofagów panów pszczyńskich z rodu Promnitzów. Zabytkowe obiekty pochodzą z tzw. Krypty Promnitzów, kościoła parafialnego pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie. W ostatnich latach zostały one poddane skomplikowanym pracom konserwatorskim i restauratorskim, dzięki czemu stanowią bardzo cenne eksponaty prezentowane przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

Eksponaty ze zbiorów: Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wszystkich Świętych i Matki Boskiej Różańcowej w Pszczynie, Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Pszczynie, Muzeum Zamkowego w Pszczynie oraz zbiorów prywatnych.

_MG_7481
_MG_7474
_MG_7449
_MG_7427
40377010_10156731557194529_7496377489703305216_n
previous arrow
next arrow

Prace badawcze i konserwatorskie prowadzone są od 2007 r. przez Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich oraz Pracownię Konserwacji Zabytków w Tychach i finansowane są przez Śląskiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. W skład zespołu wchodzą: dr hab. Henryk Głąb (antropolog, Uniwersytet Jagielloński, Zakład Antropologii), dr hab. Małgorzata Grupa prof. UMK ((archeolog, konserwator zabytków, specjalista ds. tkanin zabytkowych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Archeologii i Etnologii), dr Mirosław Furmanek (archeolog, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Archeologii), dr Małgorzata Kępa (antropolog, Uniwersytet Jagielloński, Zakład Antropologii), Sławomir Kulpa (archeolog, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim), dr Norbert Mika (historyk), Adrian Podgórski (archeolog, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim), Agnieszka i Tomasz Trzos (konserwatorzy dzieł sztuki, A.T. Pracownia Konserwacji Zabytków w Tychach), Agata Sady (archeobotanik, Muzeum Śląskie w Katowicach).