Galeria portretów. W kręgu wolnych panów, hrabiów i książąt pszczyńskich

WYSTAWA STAŁA

Galeria portretów.

W kręgu wolnych panów, hrabiów
i książąt pszczyńskich



Obrazy, które odnoszą się do rodziny, są zwykle pokazywane w Galeriach, tak by Dziedzic, dzięki spoglądaniu na nie, mógł nie tylko widzieć rysy twarzy, lecz odczytywać też cnoty i wspaniałomyślne bohaterskie Czyny swoich prawdziwie szlachetnych Przodków – pisał w 1671 r. w liście do Henry’ego Howarda, 6. księcia Norfolk, jego sekretarz John Burbury.


Słowa te stanowią motto wystawy „Galeria portretów” w zamku pszczyńskim.

Jej aranżacja nawiązuje do dawnych rodowych galerii portretów, które niegdyś znajdowały się w niemal każdej wielkopańskiej rezydencji. Miały za zadanie ukazywać rodzinne genealogie, kształtować tożsamość rodu i demonstrować ciągłość tradycji.

W trzech dawnych pokojach gościnnych na II piętrze zamku, gdzie po dziś dzień zachowały się oryginalne sztukaterie, boazerie, parkiety, piece i żyrandole, zgromadzono ponad 70 obrazów olejnych, grafiki, rzeźby i inne eksponaty. Wszystkie one składają się na opowieść o trzech ostatnich rodach, do których zamek pszczyński należał od połowy XVI wieku po połowę dwudziestego stulecia – Promnitzów, Anhaltów i Hochbergów. Wystawa to nie tylko spotkanie z dawnymi właścicielami zamku, ich przodkami oraz krewnymi. Zgromadzone na niej dzieła pozwalają prześledzić przeobrażenia europejskiego malarstwa portretowego od czasów renesansu, poprzez barok, klasycyzm, biedermeier, akademizm aż po style XX w., a także zobaczyć, jak zmieniała się moda i typy przedstawień ludzkich.

2
3
IMG_4340
1
4
5
1
IMG_4555
previous arrow
next arrow
Slide
POLECAMY

W Y D A W N I C T W O

Galeria portretów

Prezentowane dzieła dają możliwość prześledzenia przemian europejskiego – w tym przede wszystkim niemieckiego – malarstwa portretowego od obrazów w typie renesansu poprzez barok, klasycyzm, biedermeier, akademizm aż po style XX w.

P A M I Ą T K I

Księżna Daisy von Hochberg
z synem Hansem Heinrichem XVII

Magnes – Księżna Daisy von Hochberg z synem Hansem Heinrichem XVII