Od Kleopatry do Nelsona. Jubileuszowy bal kostiumowy Królowej Wiktorii

Już od 10 maja 2014 r. Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza na wystawę czasową „Od Kleopatry do Nelsona. Jubileuszowy bal kostiumowy królowej Wiktorii, która zostanie otwarta w Stajniach Książęcych w Pszczynie.             

Wystawę tworzą 53 fotografie pochodzące z Archiwum Lafayette’a w Victoria & Albert Museum w Londynie, stanowiącego jedną z najbardziej znaczących brytyjskich kolekcji szklanych negatywów z okresu późnowiktoriańskiego i edwardiańskiego, uzupełnione 1 zdjęciem ze zbiorów Archiwum Królewskiego w Windsorze.

Tytułowy bal kostiumowy odbył się 2 lipca 1897 r. w Devonshire House w Londynie w celu uczczenia Diamentowego Jubileuszu Królowej Wiktorii upamiętniającego 60-lecie jej panowania i stanowił ostatnie tego rodzaju królewskie przyjęcie w historii Wielkiej Brytanii.

Fotografie uczestników balu w kostiumach inspirowanych Wschodem i Zachodem ukazują szeroką panoramę elity towarzyskiej Wielkiej Brytanii z roku 1897, wciągając widza w krąg jej wyobrażeń na temat literatury, opery, teatru, poezji oraz malarstwa minionych wieków. 

Na wystawie zaprezentowane również zostaną cztery historyczne kostiumy drobiazgowo i ze znawstwem zrekonstruowane na podstawie fotografii z Archiwum Lafayette’a. Ich twórczyniami są absolwentki artystycznej uczelni Wimbledon College of Art w Londynie.

Zwiedzający wystawę goście, przy pomocy scenograficznego tła, kostiumów oraz rekwizytów, będą mogli się także wcielić w postacie z wielkiego balu ku czci królowej Wiktorii i wykonać pamiątkowe zdjęcie
w zaaranżowanym atelier fotograficznym.