SZEPT SZEPTÓW. Ryszard Otręba. Gipsoryty. Serygrafie. Druk cyfrowy

Szept szeptów, tytuł jednej z prac Ryszarda Otręby, zdaje się nadawać ton dużej części twórczości artysty. Grafik, rysownik, pedagog i projektant w swojej działalności artystycznej analizuje cały zespół pojęć związanych z odbiorem wizualnym, ale także z doświadczaniem pewnych stanów. Artysta czerpie z teorii postaci Gestalt, a zwłaszcza terminu percepcji, która obejmuje cały zakres pojedynczych doświadczeń i wrażeń, tworzących całość postrzegania, odbioru rzeczywistości. Rozważania artysty nad percepcją widoczne są zwłaszcza w pracach takich jak Przedmiot poznania i Wyodrębnienie sygnału.

Wiele moich grafik powstało, żeby zadośćuczynić potrzebie tworzenia przeciw rzeczom zewnętrznym, przeciw temu co jest jedynie przedmiotem estetycznym. To była jedna z szans, aby się wyzwolić – sztuka, w której jest zawarta istota tworzenia. W sztuce odnajduję równowagę, albowiem w tym, co tworzę, jestem cały zawarty, a zarazem „rozładowany”.

Ryszard Otręba

Ryszard Otręba (Otremba), urodził się 28 lutego 1932 roku w Suszcu koło Pszczyny. Grafik, rysownik, zajmuje się także wzornictwem przemysłowym. W latach 1953-1959 studiował w ASP w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. W latach 1956-58 dodatkowo uczęszczał na zajęcia na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Mieczysława Wejmana. Po studiach został pracownikiem naukowym na macierzystej uczelni. W 1966 roku wyjechał na roczne stypendium do Pratt Institute w Nowym Jorku, co rozsławiło jego nazwisko wśród amerykańskich odbiorców sztuki. Jego prace znalazły się w wielu instytucjach na tym kontynencie, m.in.: w Muzeum Guggenheima, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych. Dzieła Ryszarda Otręby weszły także w skład stałych ekspozycji w muzeach i galeriach europejskich, m.in.: Muzeum Narodowego w Sztokholmie, Francuskiej Biblioteki Narodowej w Paryżu, Galerii Tate, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Wielokrotny juror wystaw międzynarodowych i kurator wystaw polskiej grafiki i plakatu za granicą. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa za całokształt twórczości artystycznej, rok później został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.