Wnętrza XIX i XX wieku

WYSTAWA STAŁA

Wnętrza

XIX i XX-wieczne


Zamek pszczyński po ostatniej przebudowie
przeprowadzonej w latach 1870–1876
Hermann Schmidt, 1878 r, akwarela


W latach 1870-1876 z inicjatywy księcia Hansa Heinricha XI von Pless zamek pszczyński przebudowano w stylu francuskiego baroku, a jego wnętrza wyposażono bogato i wystawnie.


W listopadzie 1876 r. lipska gazeta „Illustrierte Zeitung” relacjonowała, że „książęca siedziba stała się jedną z najpiękniejszych na całym Śląsku”.

Następcą Hansa Heinricha XI został jego syn, Hans Heinrich XV, który wraz ze swą słynącą z urody angielską żoną Daisy podtrzymywał wielkopański styl życia na dworze w Pszczynie, nie szczędząc środków na zmiany wystroju wnętrz magnackiej siedziby.

Bernhard von Bülow, niemiecki książę i polityk, nie bez kozery zwrócił uwagę, że „zamek w Pszczynie urządzono z bizantyńskim przepychem”. Wystawność pszczyńskiej rezydencji zapadła też w pamięć Wojciechowi Kossakowi, polskiemu malarzowi historycznemu i batalistycznemu, który gościł w zamku w czasie I wojny światowej. We wspomnieniach odnotował: „komnaty są ogromne i nawet pokoje gościnne urządzone są z przepychem nadzwyczajnym”.

Wnętrza zamku pszczyńskiego, których wystrój architektoniczny i wyposażenie pochodzi z ostatnich trzydziestu lat XIX wieku oraz dwóch pierwszych dekad XX stulecia, przetrwały w niemal niezmienionym stanie zawieruchę dwóch wojen światowych i czasy komunizmu. Kryształowe lustra i żyrandole, drewniane boazerie oraz parkiety, sztukaterie, marmurowe kominki, meble, porcelana, portrety przodków, pamiątki – można by wymieniać bez końca.

Czarno-biała fotografia z ok. 1915 roku. Galeria lustrzana

Wizyta na wystawie „Wnętrz XIX i XX-wiecznych” jest jak podróż w czasie – w jej trakcie zobaczyć można pomieszczenia reprezentacyjne, takie jak paradna klatka schodowa, biblioteka, salon wielki oraz jadalnia, apartamenty prywatne pary książęcej czy apartamenty gościnne, w tym apartament przeznaczony na potrzeby niemieckiego cesarza.

Salon narożny
Salon zielony
Sklepienie
parawan
Hans Heinrich XI
Slide
Salon narożny – wnętrza (1)
21. Jadalnia (Sala lustrzana) 1915
faworyt jubileuszowa_majowka_z_muzeum_zamkowym_w_pszczynie_niedziela_15_05_2016_r_42ea
Salon-zielony-wazy
Slide
Pless_zamek-17
faworyt noc_muzeow_2017_muzeum_zamkowe_w_pszczynie_20_05_2017_r_c0ea
3. Klatka schodowa 1915
4. Klatka schodowa
15. Salon wielki 1915
Slide
Slide
27. Garderoba cesarza 1915
28. Garderoba cesarza
Slide
Parawan
_MG_7206
previous arrow
next arrow

W 1995 r. Muzeum Zamkowe w Pszczynie nagrodzono dyplomem honorowym i brązowym medalem Europa Nostra „Za pieczołowite odtworzenie wnętrz zamku z ich wyposażeniem, oparte na wnikliwych historycznych badaniach, które przywróciły blask początku XX wieku”.

Rekonstrukcja Apartamentu Cesarskiego w zachodnim skrzydle parteru Zamku Pszczyńskiego” została uhonorowana III nagrodą za Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla 2005 w kategorii „Wystawy historyczne, biograficzne i literackie”.

Pomnik Historii

 „Pszczyna – zespół zamkowo-parkowy” został uznany za Pomnik Historii na podstawie Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 kwietnia 2021 r.

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się.  Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju.” [Narodowy Instytut Dziedzictwa].


Zaplanuj wizytę

PRZEWODNIK

Muzeum Zamkowe
w Pszczynie

Wydawnictwo liczy 104 strony, zawiera obszerne i interesujące opisy wnętrz, ciekawostki historyczne, 239 fotografii oraz praktyczne informacje dla turystów.

ALBUM

Zamek w Pszczynie.
Perła śląskiej architektury

Dwujęzyczny album, prezentujący piękno architektury oraz wnętrz, rezydencji magnackiej, unikalnej w skali Europy kontynentalnej.