MIKROGRAMY. Interwencje przestrzenne

MIKROGRAMY. Interwencje przestrzenne

Wystawa jest efektem spotkania trojga artystów: Alex Grein (Niemcy), Fabien Marques (Francja) oraz Dominika Ritszela (Polska). Artyści zostali zaproszeni przez Instytucję Kultury Ars Cameralis na rezydencję artystyczną, w ramach międzynarodowego projektu Kulturatrium, obejmującego współpracę regionów Trójkąta Weimarskiego: Województwa Śląskiego, Nadrenii-Północnej Westfalii oraz Regionu Hauts-de-France. W ramach tegorocznej edycji projektu artyści przygotowali prace prezentowane w formie interwencji artystycznych w przestrzeniach historycznych Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Wystawa otwarta od 27 października 2018 r. do 30 listopada 2018 r.

O artystach:

Alex Grein — urodziła się w 1983 roku w Kolonii. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Dusseldorfie u Andreasa Gursky’ego. Jej twórczość prezentowana była m.in. w Dusseldorfie (w KIT — Kumst um Tunnel i Philara Collection) oraz w International Museum Of Modern Art Lanzarote. Brała udział w wystawie „State of The Art Photography” w NRW Forum w Dusseldorfie. W 2016 roku była laureatką stypendium w dziedzinie sztuk wizualnych związku MKK, a w 2018 roku była także beneficjentką Funduszu dla Młodych Artystów Kunststiftung NRW. Od 2018 roku wykłada na Akademii Sztuki Mediów w Kolonii.

Fabien Marques — urodził się w 1982 roku w Pau we Francji, mieszka i pracuje w Dunkierce. Ukończył Glasgow School of Art i Hogeschool Sint-Lukas w Brukseli. Jego prace prezentowane były na licznych festiwalach i wystawach, m.in. Street Level Photoworks w Glasgow czy Galerie CC w Malmö, był także gościem Kopenhaskiego Festiwalu Fotograficznego i Biennale Sztuk Wizualnych w Glasgow. Jego fotografie ukazały się w angielskim magazynie „Photoworks”. W ostatnim czasie był rezydentem- stypendystą Atelier Wicar w Rzymie. W 2018 jego prace prezentowane były w ramach Salonu Montrouge. Wykłada na Uniwersytecie w Lille 3 i stale współpracuje ze stowarzyszeniem Fructôse, wspierającym artystów na terenie Dunkierki.

Dominik Ritszel — urodził się w 1988 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2014 roku był stypendystą Młodej Polski, a rok później został laureatem nagrody głównej Trieste Contemporanea Award. Magazyn Forbes wyróżnił go w plebiscycie 30 under 30 Europe w kategorii Sztuka. Jego prace pokazywane były w ramach międzynarodowych festiwali i przeglądów video takich jak: Les Rencontres Internationales (Gaîté Lyrique, Palais de Tokyo w Paryżu), Proyector, International Video Art Festival czy FIPA 29’ w Biarritz. Brał udział w wystawach grupowych m.in. w Fondazione Pastificio Cerere Un Tale Che Osservo Da Un Po’Di Tempo, Another Vacant Space Metronomics, Miejsce Projektów Zachęty Czekając na lepsze czasy. W 2016 roku reprezentował Polskę podczas Biennale Balticum w Finlandii. Indywidualne wystawy prezentował w najważniejszych galeriach: CSW Kronika w Bytomiu, Baszcie Czarownic w Sopocie, Bank Pekao Project Room w Warszawie czy Studio Tommaseo w Trieście.

Mikrogramy. Interwencje przestrzenne