Ludwikówka – z kart albumu „Pszczyna wczoraj i dzisiaj”

Slide

LUDWIKÓWKA


Murowany, parterowy dworek w stylu klasycystycznym, z mieszkalnym poddaszem, został wybudowany w 1805 roku na zlecenie księcia pszczyńskiego Fryderyka Ferdynanda Anhalta dla młodszego brata Ludwika i nosił nazwę Ludwigswunsch (Życzenie Ludwika). Dzisiaj znany jest jako Ludwikówka. Był miejscem zamieszkania księcia i głównym ośrodkiem życia dworskiego w Pszczynie w 1. połowie XIX wieku.

Plany wykonał nadworny architekt Anhaltów Wilhelm Pusch. Dworek stanął na północnych obrzeżach parku, na łagodnym stoku. Jego elewacja frontowa z kolumnowym portykiem, zwrócona jest w kierunku zamku. Ów portyk tworzą cztery kolumny toskańskie, podtrzymujące trójkątny, spłaszczony przyczółek z żeliwnym kartuszem herbowym. Na parterze pod portykiem znajduje się wąski taras, na który prowadzą schody z obu boków. Tylna elewacja, zaakcentowana została ryzalitem z czterema pilastrami i zwraca się ku dziedzińcowi, przy którym stały oficyna, stajnie, wozownia i stodoły. Dach naczółkowy z trójkątnymi szczytami na osi głównej, pokryty jest płytką łupkową.

Na parterze znajdowało się dziewięć pokoi: salon, pokoje żółty, czerwony i zielony, jadalnia, dwa tzw. pokoje boczne, dwa pokoje dla służby. Na piętrze były: pokój do gier, pokój dla służby, dwie komory (pokoje bez okien), entrée z którego wchodziło się do garderoby, pokoju bilardowego z komorą, pracowni, sypialni i jeszcze jednej komory. W późniejszym okresie mieszkali w nim wysokiej rangi urzędnicy książęcy, a po wojnie przez krótki czas służył za internat szkolny. Obiekt figuruje w rejestrze zabytków. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

Opracowała Joanna Strońska-Przybyła na podstawie Pszczyna wczoraj i dzisiaj, s. 120-124


ALBUM

Pszczyna wczoraj i dzisiaj

Inspiracją dla powstania albumu, stał się zbiór negatywów szklanych  Michała Święcha, jednego z najsłynniejszych fotografów pszczyńskich.

Herbaciarnia i piwnica lodowa – z kart albumu „Pszczyna wczoraj i dzisiaj”

Podczas ostatniej przebudowy z latach 1870-1876, park uzyskał swój obecny kształt. Powstały liczne sceny ogrodowe, w których tworzeniu znaczącą rolę odegrała nowo powstała mała architektura.

21

/ 07 / 2022