Czeczot. Tylko dla dorosłych

WYSTAWA CZASOWA | STAJNIE KSIĄŻĘCE W PSZCZYNIE | dostępna od środy do niedzieli | 22 kwietnia – 30 listopada 2022

Czeczot.

Tylko dla dorosłychwystawa czasowa prezentującą twórczość Andrzeja Czeczota, wybitnego satyryka, grafika i autora filmów animowanych. Na wystawie można zobaczyć rysunki tworzone dla „Szpilek” tygodnika „Polityka”, „Nie”.


Jak u satyryka objawia się nostalgia?

Andrzej Czeczot:

Na przykład w ten sposób, że mając pod nosem Empire State Building marzy o Pałacu Kultury, który jest jego socrealistyczną popłuczyną.

z wywiadu dla GW, przeprowadzonego przez Rome Przybyłowską, 19.07.1990

Nowa wystawa czasowa prezentującą twórczość wybitnego satyryka, grafika i autora filmów animowanych. Na wystawie można zobaczyć prace Andrzeja Czeczota zarówno z wczesnego okresu studiów na katowickim oddziale krakowskiej ASP i współpracy ze „Szpilkami”, jak i brawurowe prace powstałe dla amerykańskich prestiżowych pism: „New York Times” i „New Yorker” , jak również bezkompromisowe rysunki dla „Nie” i „Polityki”.  Twórczość z okresu amerykańskiego będzie można poznać na przykładzie cykli rysunkowych, a także okładek pism i afiszy teatralnych.  Miłośnicy prozy Jaroslava Haška znajdą na wystawie oryginalny rysunek Czeczota ilustrujący „Przygody dobrego wojaka Szwejka”, za które to ilustracje autor otrzymał nagrodę w ówczesnej Czechosłowacji.  

Częścią wystawy (przeznaczoną tylko dla dorosłych zwiedzających), będzie pokaz „Suity Tańców polskich” czyli ilustracji do poematu „Sztuka obłapiania” Aleksandra Fredry. Ilustracje te ukazały się w 1980 roku jedynie jako wydanie bibliofilskie w 203 egzemplarzach. Dopełnieniem wystawy będzie wybór krótkometrażowych filmów „Makatki” , powstałych w legendarnym Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, wraz rysunkami tworzonymi przy tej okazji. Gratką, szczególnie  dla pszczynian, będzie możliwość wysłuchania wspomnień Janiny Czeczot-Kiedos, pierwszej żony artysty; opowieść o czasie, gdy Andrzej Czeczot mieszkał i tworzył na Śląsku.

Pierwsze spotkanie Czeczota z redaktorem Stevenem Hellerem z Book Review (New York Time’s):

Przyszedł do mnie Dudziński i mówi, że przyjeżdża z Polski wielki artysta, więziony za Solidarność , prześladowany przez reżim, a który teraz uciekł od tego wszystkiego. Zgodziłem się go przyjąć, obejrzałem jego prace. Przypominały mi dzieła wielkich rysowników, z początku stulecia o których uczyłem się na studiach. Poprosiłem go żeby za dwa tygodnie przyniósł nowe portfolio. I dałem mu pracę.(…) Na tyle, by mógł powiedzieć, że pracował dla New York Times’a – było to dla mnie doświadczenie radosne ale i jednocześnie smutne, bo byłem świadom, ze nie jestem w stanie mu dać takiej swobody na jaką zasługuje.

Uwaga! Część wystawy ze względu na treść, przeznaczona jest tylko dla dorosłych zwiedzających.Szczęście kwitnie, rysunek z cyklu „Makatki”, kolekcja rodzinna artysty
Rysunek dla „Polityki, kolekcja rodzinna artysty


Rysunek dla „Polityki, kolekcja rodzinna artysty

Prace na wystawie pochodzą z kolekcji prywatnej syna artysty. Fotografie Czeczota autorstwa Anny Chojnackiej pochodzą z kolekcji Muzeum Historii Katowic.

Wystawa dostępna:


środa – piątek
9.00 – 16.00 | wejście do 15.00

sobota – niedziela
10.00 – 17.00 | wejście do 16.00

wydarzenia towarzyszące


Oprowadzanie kuratorskie
w każdy czwartek o godz. 12.00, bezpłatne z biletem wstępu do Stajni, bez wcześniejszej rezerwacji, czas trwania: 15 minut

Kurator wystawy: Dominika Sulińska
Zdjęcia prac: Marcin Cyran, Anna Chojnacka