Czeczot. Tylko dla dorosłych

WYSTAWA CZASOWA | STAJNIE KSIĄŻĘCE W PSZCZYNIE | dostępna od środy do niedzieli | 22 kwietnia – 30 listopada 2022

Czeczot.

Tylko dla dorosłych



wystawa czasowa prezentującą twórczość Andrzeja Czeczota, wybitnego satyryka, grafika i autora filmów animowanych. Na wystawie można zobaczyć rysunki tworzone dla „Szpilek” tygodnika „Polityka”, „Nie”.


Jak u satyryka objawia się nostalgia?

Andrzej Czeczot:

Na przykład w ten sposób, że mając pod nosem Empire State Building marzy o Pałacu Kultury, który jest jego socrealistyczną popłuczyną.

z wywiadu dla GW, przeprowadzonego przez Rome Przybyłowską, 19.07.1990

Nowa wystawa czasowa prezentującą twórczość wybitnego satyryka, grafika i autora filmów animowanych. Na wystawie można zobaczyć prace Andrzeja Czeczota zarówno z wczesnego okresu studiów na katowickim oddziale krakowskiej ASP i współpracy ze „Szpilkami”, jak i brawurowe prace powstałe dla amerykańskich prestiżowych pism: „New York Times” i „New Yorker” , jak również bezkompromisowe rysunki dla „Nie” i „Polityki”.  Twórczość z okresu amerykańskiego będzie można poznać na przykładzie cykli rysunkowych, a także okładek pism i afiszy teatralnych.  Miłośnicy prozy Jaroslava Haška znajdą na wystawie oryginalny rysunek Czeczota ilustrujący „Przygody dobrego wojaka Szwejka”, za które to ilustracje autor otrzymał nagrodę w ówczesnej Czechosłowacji.  

Częścią wystawy (przeznaczoną tylko dla dorosłych zwiedzających), będzie pokaz „Suity Tańców polskich” czyli ilustracji do poematu „Sztuka obłapiania” Aleksandra Fredry. Ilustracje te ukazały się w 1980 roku jedynie jako wydanie bibliofilskie w 203 egzemplarzach. Dopełnieniem wystawy będzie wybór krótkometrażowych filmów „Makatki” , powstałych w legendarnym Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, wraz rysunkami tworzonymi przy tej okazji. Gratką, szczególnie  dla pszczynian, będzie możliwość wysłuchania wspomnień Janiny Czeczot-Kiedos, pierwszej żony artysty; opowieść o czasie, gdy Andrzej Czeczot mieszkał i tworzył na Śląsku.

Pierwsze spotkanie Czeczota z redaktorem Stevenem Hellerem z Book Review (New York Time’s):

Przyszedł do mnie Dudziński i mówi, że przyjeżdża z Polski wielki artysta, więziony za Solidarność , prześladowany przez reżim, a który teraz uciekł od tego wszystkiego. Zgodziłem się go przyjąć, obejrzałem jego prace. Przypominały mi dzieła wielkich rysowników, z początku stulecia o których uczyłem się na studiach. Poprosiłem go żeby za dwa tygodnie przyniósł nowe portfolio. I dałem mu pracę.(…) Na tyle, by mógł powiedzieć, że pracował dla New York Times’a – było to dla mnie doświadczenie radosne ale i jednocześnie smutne, bo byłem świadom, ze nie jestem w stanie mu dać takiej swobody na jaką zasługuje.

Uwaga! Część wystawy ze względu na treść, przeznaczona jest tylko dla dorosłych zwiedzających.



Szczęście kwitnie, rysunek z cyklu „Makatki”, kolekcja rodzinna artysty
Rysunek dla „Polityki, kolekcja rodzinna artysty


Rysunek dla „Polityki, kolekcja rodzinna artysty

Prace na wystawie pochodzą z kolekcji prywatnej syna artysty. Fotografie Czeczota autorstwa Anny Chojnackiej pochodzą z kolekcji Muzeum Historii Katowic.

Wystawa dostępna:


środa – piątek
9.00 – 16.00 | wejście do 15.00

sobota – niedziela
10.00 – 17.00 | wejście do 16.00

wydarzenia towarzyszące


Oprowadzanie kuratorskie
w każdy czwartek o godz. 12.00, bezpłatne z biletem wstępu do Stajni, bez wcześniejszej rezerwacji, czas trwania: 15 minut

Czeczot.Tylko dla dorosłych (1)
Czeczot.Tylko dla dorosłych (14)
Czeczot.Tylko dla dorosłych (3)
Czeczot.Tylko dla dorosłych (2)
Czeczot.Tylko dla dorosłych (13)
Czeczot.Tylko dla dorosłych (4)
Czeczot.Tylko dla dorosłych (12)
Czeczot.Tylko dla dorosłych (5)
Czeczot.Tylko dla dorosłych (6)
Czeczot.Tylko dla dorosłych (7)
Czeczot.Tylko dla dorosłych (8)
Czeczot.Tylko dla dorosłych (11)
Czeczot.Tylko dla dorosłych (9)
Czeczot.Tylko dla dorosłych (10)
previous arrow
next arrow

Kurator wystawy: Dominika Sulińska
Zdjęcia prac: Marcin Cyran, Anna Chojnacka