INFORMACJA O DOSTOSOWANIU MUZEUM ZAMKOWEGO W PSZCZYNIE DO POTRZEB OSÓB Z DYSFUNKCJĄ NARZĄDÓW RUCHU

Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest dostępne dla osób niepełnosprawnych dzięki zamontowaniu specjalnych platform schodowych, wind oraz przenośnych szyn. Zarówno w Zamku, jak i Stajniach Książęcych znajdują się toalety dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Muzeum dysponuje także defibrylatorami AED.

Oprócz wyżej wskazanych udogodnień, osobom niepełnosprawnym ułatwiono dostęp do obiektów Muzeum Zamkowego w Pszczynie poprzez wyznaczenie miejsc parkingowych na dziedzińcach Zamku i Stajni Książęcych.

Dodatkowo, trójwymiarowe siatki kondygnacji Zamku, plan pomieszczeń oraz ich opis, umożliwiające zapoznanie się z obiektem przed zwiedzaniem, zamieściliśmy w wirtualnym zwiedzaniu: https://wirtualnezwiedzanie.zamek-pszczyna.pl/

Zamek

  • Wymiary platform:Platforma (wejście do Zamku od strony wschodniej)
    • Wymiary: dł. 86 cm, szer. 65 cm; udźwig: 150 kg.
  • Platforma w zbrojowni:
    • Wymiary: dł. 100 cm, szer. 80 cm; udźwig: 225 kg.
  • Wymiary windy:
    • Wejście (drzwi): 90 cm, szer. 82 cm, dł.: 130 cm; udźwig: 400 kg.

Stajnie Książęce:

  • Wymiary windy:
    • Wejście (drzwi): 90 cm, szer. 110 cm, dł.: 140 cm; udźwig: 630 kg.

INFORMACJA O DOSTOSOWANIU MUZEUM ZAMKOWEGO W PSZCZYNIE DO POTRZEB OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU

Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest dostępne dla osób niewidomych oraz niedowidzących dzięki audioprzewodnikom. Audioprzewodnik dzięki dodatkowym opisom słownym umożliwia odbiór wizualnej twórczości artystycznej oraz pozwala osobom niewidomym poznać widzialny dorobek kulturalny.

Zamek

  • Audiodeskrypcja
    • Wystawa Wnętrz XIX i XX – wiecznych
    • Zbrojownia (od stycznia 2020)
https://youtu.be/4BuOHIVaD6A

INFORMACJA O DOSTOSOWANIU MUZEUM ZAMKOWEGO W PSZCZYNIE DO POTRZEB OSÓB Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU

Dla osób z dysfunkcją słuchu Muzeum Zamkowe w Pszczynie udostępniło aplikację mobilną w formie videoprzewodnika, dostępną do pobrania w Sklepie Play oraz w App Store pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie (Język migowy). Zalecamy, by pobrać ją przed przyjazdem do Muzeum poprzez własną sieć wifi, a następnie już w kasie biletowej, za pomocą kodu QR dołączonego do biletu, otrzymać pełny dostęp do jej zawartości.

Oprowadzanie w języku migowym zostało również udostępnione na miejscu, jako videowycieczka na 5 urządzeniach stacjonarnych. 

Oprócz wspomnianych działań, od 2023 r. w nowej kasie biletowej w Bramie Wybrańców zainstalowano także pętlę indukcyjną, dostępną na jednym ze stanowisk sprzedaży.

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, poniżej publikujemy dokument „Deklaracja dostępności” zawierający informacje nt. stanu dostosowania „narzędzi internetowych”, którymi się posługujemy, do obecnych wymogów prawnych.