Fotografie z polowania w Pardubicach w 1909 r.

Na stole w Sali Kominkowej w Zameczku Myśliwskim Promnice pośród książek, przedmiotów dekoracyjnych i bibelotów stała niegdyś ramka z fotografiami, na których uwieczniono książąt pszczyńskich w czasie polowania w Pardubicach w 1909 r. Na sześciu spośród ośmiu zdjęć możemy zobaczyć na koniu dziewięcioletniego Hansa Heinricha XVII (Hansela), najstarszego syna pary książęcej Hansa Heinricha XV i Daisy von Pless. Na pierwszej fotografii poziomej od lewej strony w dolnym rzędzie chłopiec pozuje z ojcem, na kolejnej w tym samym rzędzie z matką.

Księżna Daisy von Pless odnotowała w swych wspomnieniach, że wraz z mężem przyjeżdżali do Pardubic na wyścigi, a także brali udział w tamtejszych polowaniach. Miejsce to słynęło przede wszystkim z organizowanych corocznie jesienią polowań „par force” – konnych łowów ze sforą psów, w trakcie których ścigało się zwierzynę, dopóki nie padła ze zmęczenia.

Zgodnie z przekazem zawartym we wspomnieniach Daisy von Pless, książę pszczyński miał posiadać w Pardubicach siedzibę myśliwską zwaną Jagd Casino. Para książęca przyjaźniła się też z Heinrichem (Heine), 6. hrabią Larischem (1850-1918) z Solzy koło Karwiny. Hrabia Larisch był miłośnikiem polowań na lisy i często polował na nie w Anglii, gdzie dobrze go znano. W Pardubicach pełnił natomiast funkcję określaną mianem „Master of the Hounds”, sprawując pieczę nad sforą psów do polowań na lisy i związanym z nimi personelem oraz oporządzeniem, a także zajmując się organizacją polowań. Funkcję tę objął po nim jego syn.

Warto nadmienić, że w 1912 r. jeden z synów Heinricha von Larischa i jego żony Henriette Larisch von Moenich, Johann, poślubił w Pszczynie kuzynkę księżnej Daisy, Olivię FitzPatrick, a przyjęcie odbyło się w zamku pszczyńskim. 

 

 Sylwia Smolarek-Grzegorczyk 

Fotografie z polowania w Pardubicach